StoryEditor

Budżet państwa będzie dalej finansować polskie organizacje rolnicze w Copa-Cogeca

Będzie dalsze finansowanie polskich organizacji rolniczych działających w unijnym lobby farmerskim Copa-Cogeca. Do 2026 r. budżet państwa będzie co roku przeznaczać na ten cel 4 miliony złotych.
29.01.2021., 16:01h

Członkostwo polskich organizacji rolniczych w Copa-Cogeca wiąże się przede wszystkim z udziałem w posiedzeniach statutowych organów tej organizacji, która należy do najważniejszych ekonomicznych grup interesu działających przy Komisji Europejskiej i prowadzących lobbing na rzecz rolnictwa i rolników w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Projekt ustawy zakłada także finansowanie uczestnictwa polskich stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników (CEJA) oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych Unii Europejskiej (GEOPA).


Wysokie koszty lobbingu

Koszty uczestnictwa w strukturach Copa-Cogeca są bardzo wysokie. Polska podobnie jak Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania zaliczone są do pierwszej, najwyższej grupy. Oznacza to, że sama składka narodowa do Copa-Cogeca każdego z tych krajów, przekracza 300 tys. euro rocznie.

Dlatego w projekcie ustawy zaproponowano, aby wzorem lat ubiegłych w latach 2021-2026, koszty te były dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej.

– Członkostwo polskich organizacji roln...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 05:56