StoryEditor

Były dyrektor i pracownicy szczecińskiej ARiMR podejrzani o korupcję

Prokuratura Regionalna w Szczecinie poinformowała o zatrzymaniu przez ABW i CBA pracowników szczecińskiej ARiMR w związku z podejrzeniem korupcji. Wśród zatrzymanych jest były dyrektor i 5 innych pracowników.
13.12.2021., 12:12h

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie prokuratury zatrzymali 6 osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne związane z funkcjonowaniem Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie.

Jak informuje Prokuratura Regionalna w Szczecinie wśród zatrzymanych jest Jarosław Ł., który do 2016 r. pełnił funkcję Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Szczecinie. Zebrane dowody pozwoliły na postawienie wobec niego zarzutu płatnej protekcji oraz przyjęcia korzyści osobistej w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa.

Były dyrektor ARiMR wg prokuratury w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej wywarł wpływ na pracowników Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, tak aby w rozporządzeniu regulującym warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej oraz wysokości stawek tej pomocy na realizację działań w ramach jednego z programów wspierających zrównoważone rybołówstwo znalazły się korzystne zapisy głównie dla określonego przedsiębiorcy. Kolejny zarzut jest również bardzo poważny, ponieważ były dyrektor kierował wnioski producentów rolnych bezpośrednio do Dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR w Warszawie o płatności, z pominięciem zasad równego traktowania, obiektywizmu i bezstronności.

Jak podaje prokuratura Jarosław Ł. jest podejrzany również o powoływanie się na wpływy w jednym z oddziałów ANR i podjęcie się pośrednictwa w korzystnym załatwieniu przetargu na zakup nieruchomości rolnej.

Przeprowadzono także niezbędne przeszukania w MRIRW, Centralnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz w Zachodniopomorskim Oddziale Regionalnym ARiMR w Szczecinie.

Były dyrektor ARiMR został tymczasowo aresztowany, a wobec innych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w tym poręczenia majątkowe, zakaz kontaktowania się podejrzanych i dozór policji.

oprac. dkol na podst. gov.pl

fot. poglądowe

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 00:00