StoryEditor

Ceny nawozów, paliwa, gazu i żywności będą niższe. Stawka VAT na nawozy wyniesie 0%

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił główne założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, dzięki, którym mają spaść ceny nawozów, środków ochrony roślin, żywności, gazu, paliwa i prądu poprzez liczne obniżki podatków VAT. Zatem o ile spadną ceny?
11.01.2022., 16:01h
Każdy w swoim gospodarstwie domowym zauważył, że inflacja mocno bije po kieszeniach domowników. Koszty produkcji wzrosły niebotycznie - ceny nawozów, paliwa, gazu i prądu, a to pociągnęło za sobą podwyżki cen żywności. 

Dzisiaj w Kancelarii Premiera Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział obniżki podatków VAT, dzięki którym według niego w portfelach Polaków zostanie 15 mld zł więcej. 

- Nasze działania mają pomóc w realnej walce z inflacją. Zdaniem ekonomistów pierwsza #TarczaAntyinflacyjna ścięła czubek inflacyjny o ok. 1-1,5 pkt. proc. Druga tarcza ma mieć w podobnym rozmiarze pozytywny wpływ - mówił podczas konferencji Morawiecki. Wśród dotychczasowych działań Tarczy wymienił obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc., zniesienie akcyzy na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc., a także obniżkę stawki VAT na ciepło z 23 do 8 proc.


Premier zapowiedział zmiany m.in. dotyczące podstawowych mediów, żywności i nawozów: 

  • obniżenie podatku VAT na nawozy z 8% na 0%
  • obniżenie VAT na paliwo z 23% na 8%
  • obniżenie do 0% VAT na podstawowe produkty spożywcze

  • obniżenie podatku do 0% na gaz
  • obniżenie podatku do 5% na prąd i ciepło na kolejne 4 miesiące 
Rząd przewiduje, że rozwiązania wejdą w życie od 1 lutego i zostaną utrzymane przez pół roku. Obniżka podatku VAT na paliwo przyniesie wg premiera około 60-70 gr/l oszczędności, a zniesienie podatku na żywność przeciętnemu Kowalskiemu da oszczędność rzędu 45 zł miesięcznie. Opłaty za gaz będą nieco niższe, a za prąd utrzymają się na obecnym poziomie jeszcze przez kilka miesięcy. 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 17:36