StoryEditor

Rząd Białorusi zaplanował, ile nawozów i paliwa zużyją rolnicy

Ile nawozów i paliwa zużyją w tym sezonie białoruscy rolnicy? O tym zdecydował za nich rząd, podobnie jak o wysokości plonów i terminie przygotowania maszyn do pracy polowych.
09.01.2022., 11:01h

Centralnie sterowane rolnictwo

Rolnictwo na Białorusi składa się głównie z gospodarstw należących do państwa. Teoretycznie działają w warunkach rynkowych, ale korzystają aktywnie ze wsparcia rządowego. Te państwowe jednostki produkują większość krajowych zbóż, buraków cukrowych, wołowiny i drobiu, mleka i jaj.

Tymczasem gospodarstwa indywidualne i prywatne odpowiadają w większości za krajową produkcję warzyw i ziemniaków, jednak liczba prywatnych działalności jest niewielka.

Białoruscy rolnicy otrzymali już gotowy plan pracy na 2022 rok. 30 grudnia 2021 r. Rada Ministrów Białorusi zatwierdziła działania mające na celu przygotowanie i przeprowadzenie prac polowych na nowy sezon. Rozporządzenie rządu zostało opublikowane na krajowym portalu Pravo.by.

Ilość pasz do zebrania zaplanowana

Według rozporządzenia Rady Ministrów, lokalne komitety wykonawcze wraz z koncernem spożywczym Belgospishcheprom są zobowiązane do zgromadzenia co najmniej 3,8 ton pasz na głowę. Dotyczy to wszystkich rodzajów pasz dla zwierząt gospodarskich, w tym co najmniej 2,8 ton pasz roślinnych.

Ile nawozów i paliwa? To też już zaplanowane

Dla wyprodukowania takiej ilości pasz rząd planuje zakup i wprowadzenie na rynek rolniczy 1,74 mln ton substancji czynnej nawozów, w tym 681,7 tys. ton nawozów azotowych, 308,3 tys. ton nawozów fosforowych i 750,1 tys. ton nawozów potasowych.

Ponadto potrzebne będzie 616,8 tys. ton nawozów mikroelementowych, 11,69 tys. ton środków ochrony roślin i prawie 2,7 mln ton wapna.

Planowane jest też zużycie 710 tys. ton oleju napędowego i 58 tys. ton benzyny.

Maszyny mają być gotowe do pracy

Rząd zaplanował również dokładny kalendarz, według którego rolnicy mają przygotować do sezonu swoje maszyny. Tak więc 95% sprzętu do wykonania wiosennych prac polowych ma być po przeglądzie i sprawnych do 25 marca.
Maszyny do zbioru pasz tymczasem muszą być gotowe przed 13 maja, a do zbiorów zbóż i roślin strączkowych – do 8 lipca.

Terminowe finansowanie zakupów dla rolnictwa mają zapewnić lokalne komitety wykonawcze. 

mkh, oprac. al
fot. EnvatoElements

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 15:52