StoryEditor

Cichy memoriał – historia na drewnie malowana

Sitawka to wieś, jakich wiele na Podlasiu – pełna spokoju, nowoczesnych gospodarstw i pracowitych ludzi. A jednak coś ją wyróżnia. Na drewnianych budynkach, głównie stodołach, zobaczymy malowane obrazy i historię jej mieszkańców.
06.07.2024., 11:58h

Cichy memoriał

Oryginalne drewnale (dyskale) to murale, ale malowane nie na murach, a na drewnie. Ich twórcą jest Arkadiusz Andrejkow, artysta z Sanoka, który specjalizuje się w tego typu twórczości. Pierwsze drewnale powstały właśnie na Podkarpaciu. Tam zaczęła się jego przygoda z przenoszeniem starych portretów na ściany. W założeniu miał powstać cykl „Cichy memoriał”, roziany po Polsce, a poświęcony jak mówi autor, malarz – „przede wszystkim zwykłym mieszkańcom wsi i ich codziennej pracy, codziennego życia. Nie szukam nigdy osób wybitnie zasłużonych czy bardzo znanych”.

Drewnale z Sitawki

Drewnale w Sitawce nie powstałyby, gdyby nie Zenon Witkowski, który lata temu uwiecznił na fotografiach portrety dawnych mieszkańców wsi. Fotograf – amator pochodził z Wilna, po wojnie trafił w okolice Sitawki. By zarobić na chleb chwytał się różnych zajęć, ale to właśnie największa pasja – fotografia – przyniosła mu uznanie, pieniądze i chyba wieczną pamięć.

Mamy więc artystę malującego na drewnie i fotografie…. Ale to nie wszystko. Pomysł, by spiąć to razem jest inicjatywą lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich z jego przew...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 07:47