StoryEditor

Ciekawostki ze świata: Wojskowe ciągniki rolnicze w Korei Północnej

Ciągniki rolnicze są wykorzystywane są zasadniczo do prac polowych i transportowych w rolnictwie. W wielu armiach na świcie także obecne są traktory, ale wykorzystywane są do celów raczej transportowych i komunalnych w jednostkach wojskowych. W reżimowej Korei Północnej jest jednak inaczej - tam ciągniki rolnicze przeznaczone są do działań operacyjnych na polu walki.
11.09.2023., 13:09h

Władze Korei Północnej zorganizowały w niedzielę 10 września br. wielką paradę wojskową aby uczcić 74. rocznicę powstania swojego państwa. Na czele defilady jak zwykle stał przywódca Kim Dzong Un, który przemawiał do tłumu zgromadzonego na placu Kim Ir Sena w Pjongjangu.

Propagandowa parada wojskowa była okazją dla Kim Dzong Una do zaprezentowania swojej siły i autorytetu w kraju, który boryka się z wieloma problemami. Północna Korea cierpi na kryzys gospodarczy i humanitarny spowodowany przez pandemię koronawirusa, klęski żywiołowe, sankcje międzynarodowe i nieudane reformy. Dyktator w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za ich wysiłek i poświęcenie w zapewnieniu żywności i surowców dla armii i ludności.

Wśród pokazanych sprzętów wojskowych były ciągniki rolnicze, do których przyczepiono wozy transportujące rakiety balistyczne. Niektóre z nich były wystarczająco duże, aby pomieścić głowice nuklearne. Eksperci uważają, że Północna Korea wykorzystuje te ciągniki, aby ukryć swoje rakiety przed wykryciem przez satelity i radary.

Fot. Korean Central News Agency

oprac.mkh na podst. Insider

Maryia Khamiuk
Autor Artykułu:Maryia Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 18:01