StoryEditor

Premier Morawiecki: Polska utrzyma zakaz importu zbóż z Ukrainy po 15 września

Do 15 września, czyli daty zakończenia unijnego zakazu importu wybranych produktów rolnych z Ukrainy do 5 państw przyfrontowych, w tym Polski coraz bliżej. W przyszłym tygodniu w Brukseli zapadnie decyzja, czy ten zakaz zostanie przedłużony czy też nie. Premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Robert Telus deklarują, że nawet jeżeli zakaz zostanie zniesiony, to Polska go utrzyma, ale pomoże w tranzycie ziarna na Zachód.
08.09.2023., 21:09h

Dokładnie za tydzień ma przestać obowiązywać zakaz importu z Ukrainy do Polski, Bułgarii, Rumunii, Węgier i Słowacji wybranych produktów rolnych z Ukrainy, w tym pszenicy i rzepaku. Decyzja o jego ewentualnym przedłużeniu lub nie zapadnie w Brukseli w przyszłym tygodniu, ale już teraz polskie władze po raz kolejny zapewniają, że Polska utrzyma ten zakaz importu, nawet wbrew Komisji Europejskiej.

Czy powtórzy się zalanie polskiego rynku ziarnem z Ukrainy?


Podczas dzisiejszej wizyty na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dołhobyczowie premier Mateusz Morawiecki deklarował, że polski rząd zadba o rolników i nie dopuści do powtórki sytuacji z ostatniego roku.

– Interes polskiego rolnika, interes polskiego rolnictwa jest dla nas najwyższym nakazem. Obiecaliśmy obronić polskie rolnictwo przed zalewem zboża ukraińskiego i słowa dotrzymujemy. Rząd zdecydowanie sprzeciwia się rozchwianiu polskiego rynku rolnego. Polska utrzyma zakaz importu czterech zbóż z Ukrainy po 15 września, niezależnie od decyzji Komisji Europejskiej, która tego zakazu może nie przedłużyć – poinformował premier Morawiecki dodał, że Polska jako pierwsza zabezpieczyła swoje granice przed nadmiernym napływem ukraińskiego zboża.

– Po takim kroku Komisja Europejska się obudziła i po trzech tygodniach stało się możliwe przygotowanie i wdrożenie rozporządzenia ogólnoeuropejskiego – mówił premier.

Polska wyeksportowała 7 mln ton zbóż w 6 miesięcy


Z kolei towarzyszący premierowi minister rolnictwa Robert Telus podkreślał, że interesy polskiego rolnika są dla rządu ważniejsze niż przepisy Unii Europejskiej.

– Kiedy w kwietniu zamknęliśmy polskie granice dla ukraińskich zbóż, pokazaliśmy, że polskie rolnictwo i polska gospodarka są dla nas najważniejsze. Choć decyzja ta wywołała szok, my pokazaliśmy, że interesy polskiego rolnika i polskiej gospodarki są dla nas ważniejsze niż przepisy UE – podkreślił minister Robert Telus. Potwierdził też słowa premiera, że bez względu na decyzję KE Polska nie zgodzi się na ponowne otwarcie rynków rolnych po 15 września br., ale będzie pomagać w tranzycie ziarna do innych krajów.

Minister Telus przypomniał, że chwilowy spadek wielkości tranzytu nastąpił tylko po wprowadzeniu embarga. W kolejnych tygodniach powrócił do poprzedniego poziomu ok. 3-3,4 mln ton. Szef resortu rolnictwa dodał, że przez 6 miesięcy wyeksportowaliśmy z Polski ponad 7 mln ton zboża.


Czy Polska musi się bać daty 15 września 2023 roku? 


Polska mówi "nie" dla wygaśnięcia zakazu, Komisja Europejska ma zamiar go nie przedłużać, Ukraina chce pozwać nasz kraj do WTO, a koalicja 5 przyfrontowych państw trzeszczy. Ale czy rzeczywiście - jeżeli zakaz importu nie będzie przedłużony - czeka nas katastrofa rynkowa?

- W przestrzeni medialnej wciąż słyszy się o magicznej dacie 15 września, którego to dnia ma, albo nie ma być na nowo uwolniony import zbóż i rzepaku z Ukrainy. Z blokowania ukraińskiego importu wielu polityków robi sobie niemal wyborcze hasło, ale czy rzeczywiście w obecnej sytuacji na rynku jest co straszyć rolników napływającymi masami ukraińskiego zboża? - pyta nasz rynkowy ekspert dr Juliusz Urban w swoim dzisiejszym komentarzu i szczegółowo wyjaśnia jakie czynniki decydują teraz o cenach na rynkach rolnych. Przeczytaj koniecznie!

Czytaj także: Spór o ukraińskie zboże dzieli Unię Europejską, a Ukraina grozi pozwem do WTO

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 14:05