StoryEditor

Import z Ukrainy to umowa z Mercosur razy 3. Rozmowa z komisarzem Januszem Wojciechowskim

Podczas międzynarodowej konferencji drobiarskiej w Gdańsku zapytaliśmy unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego o realne szanse na przedłużenie unijnego zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy do 5 państw w tym Polski po 15 września br. Zdaniem Janusza Wojciechowskiego decyzja jeszcze nie zapadła i są nadal duże szanse na rozwiązania pomyślne dla polskich rolników.
11.09.2023., 11:09h

Karol Bujoczek: Panie Komisarzu, podczas międzynarodowej konferencji w Gdańsku rozmawiamy także o warunkach handlu z Ukrainą. To jest gorący temat. Czy 15 września br. Komisja Europejska przedłuży zakaz importu tych 5 produktów skrajnych?

Janusz Wojciechowski: Decyzji jeszcze nie ma, ale wiele argumentów jest za tym, żeby przedłużyć. Mam nadzieję, a nawet jestem przekonany, że taka decyzja zostanie podjęta. Dostarczyłem bardzo wielu argumentów na rzecz tego przedłużenia. Przede wszystkim sam ten zakaz wprowadzony od 2 maja pod wpływem Polski i szereg działań związanych z jednostronnymi zakazami importowymi – to się okazało skuteczne, dobre rozwiązanie nie tylko dla rolników w 5 krajach, których dotyczy ten zakaz, między innymi w Polsce, bo zatrzymany został ten docelowy import - bardzo szkodliwy i rujnujący rynek. Zwiększył się tranzyt i dzięki temu Ukraina eksportuje więcej niż przed wprowadzeniem tego zakazu.

Karol Bujoczek: To może też oznaczać, że jest nieszczelny ten zakaz...

Janusz Wojciechowski: Nie ma sygnałów, żeby on był nieszczelny. Właśnie zwiększył się eksport z Ukrainy do innych krajów tranzytem przez te państwa członkowsk...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Maryia Khamiuk
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 09:46