StoryEditor

Copa-Cogeca: rośnie problem dużych drapieżników w UE

Duże drapieżniki to rosnące zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt gospodarskich i domowych na obszarach wiejskich. Zdaniem Copa-Cogeca, problemem jest unijna dyrektywa siedliskowa, która uniemożliwia skuteczne regulowanie populacji dzikich zwierząt.  
31.01.2022., 09:01h

Zdaniem Michèle Boudoin’a, przewodniczącego grupy roboczej „Owce” Copa-Cogeca, z powodu niekontrolowanego rozmnażania się populacji dużych drapieżników w Europie, jesteśmy świadkami rekolonizacji obszarów wiejskich, a nawet niektórych obszarów miejskich, przez wilki, niedźwiedzie, a nawet rysie. Zwierzęta te zaczynają się pojawiać w miejscach, w których nie widziano ich od dziesięcioleci, a nawet takich, gdzie nie widziano ich nigdy wcześniej. W efekcie obiektem ataków stają się psy, owce, cielęta, kucyki, a nawet ludzie. Obrażenia, nie tylko „zwykłe” zadraśnięcia, są w wielu przypadkach śmiertelne.

Rośnie liczba ataków

Z danych zebranych przez Copa-Cogeca wynika, że w latach 2018-2020 we Francji mieliśmy do czynienia 3770 atakami wilków, które zabiły prawie 12 tys. zwierząt. Koszt odszkodowań wyniósł 2,5 mln euro. W tym samym czasie w Niemczech wilki zaatakowały 942 razy zabijając prawie 4 tys. zwierząt. Koszt odszkodowań wyniósł ponad 800 tys. euro. W Hiszpanii było ponad 5 tys. ataków wilków, które zabiły ponad 11 tys. zwierząt. Koszt odszkodowań wyniósł prawie 4 mln euro. Z kolei w Rumunii w ciągu trzech lat (20...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 21:24