StoryEditor

Parlament Europejski o konieczności wsparcia rynku świń

Przewodniczący komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego Norbert Lins zwrócił się z apelem do komisarza Janusza Wojciechowskiego w sprawie podjęcia interwencji na rynku wieprzowiny. Na ostatnim posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa taki wniosek, oprócz Polski, poparło także 12 państw UE.
31.01.2022., 08:01h

W liście wysłanym 28 stycznia napisano, że niezbędna jest podjęcie przez Komisję Europejską natychmiastowej inicjatywy, mającej na celu złagodzenie negatywnej sytuacji i zapobieżeniu poważnych zaburzeń w sektorze wieprzowiny.

Rosnące koszty produkcji oraz problem ASF

Zdaniem Norberta Linsa z Europejskiej Partii Ludowej, w sektorze wieprzowiny rosną koszty produkcji, zwłaszcza pasz, ale także energii elektrycznej i usług weterynaryjnych. Do tego dochodzą problemy z nadwyżką podaży spowodowaną spadkiem popytu ze strony Chin będących m.in. efektem afrykańskiego pomoru świń. Presja na rynek wewnętrzny jest więc bardzo duża i grozi wystawieniem odporności sektora na ekstremalną próbę, czytamy w liście.

– Ponadto wybuch afrykańskiego pomoru świń we Włoszech na początku tego miesiąca jest bardzo negatywną wiadomością. Sytuacja mogłaby się jeszcze pogorszyć, gdyby załamał się eksport włoskich produktów wieprzowych, zwłaszcza szynki peklowanej na rynki krajów trzecich – dodaje przewodniczący Komisji Rolnictwa PE.

Zdaniem Norberta Linsa dalsza bezczynność KE może doprowadzić do dalszej koncentracji produkcji wieprzowiny w UE i ...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 20:40