
– Zapewniam, że wszyscy, którzy zdecydują się na studia u nas, nie zostaną pozostawieni sami sobie. Zadbamy o was, znajdziemy wyjście z każdej sytuacji – deklarowała w trakcie Zjazdu Szkół Rolniczych 2025 prof. dr hab. Irena Suwara, dziekan Wydziału Rolnictwa i Ekologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Wydarzenie odbywające się 5 czerwca w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie zgromadziło blisko 200 uczniów ze szkół rolniczych podległych Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Pięć uczelni zaprezentowało swoją ofertę
Prof. dr hab. Andrzej Jankuszew, prodziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zwracał uwagę, że największą przeszkodą w studiowaniu dla młodych ludzi ze wsi są środki finansowe.
Właśnie dlatego uczenia oferuje nie tylko stypendia socjalne, ale również zapomogi, stypendia rektora czy stypendia dla osób niepełnosprawnych.
Ciekawą opcją jest kredyt studencki. Młody człowiek samodzielnie decyduje o wysokości otrzymywanych z banku środków (nawet 1 tys. zł miesięcznie). O kredyt studencki można ubiegać się przez cały rok, a jego oprocentowanie jest bardzo konkurencyjne.
Jak tłumaczą organizatorzy, podstawowym celem Zjazdu Szkół Rolniczych było zachęcenie uczniów do kontynuowania edukacji rolniczej na uczelniach wyższych oraz uwrażliwienie młodzieży na potrzebę kultywowania dziedzictwa kulturowego polskiej wsi.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele pięciu uczelni rolniczych: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, a także uczniowie i nauczyciele blisko 30 szkół rolniczych z całej Polski.
Dyskusje w kluczowych sprawach
W trakcie wydarzenie odbyły się dwa panele dyskusyjne, które miały na celu odpowiedzieć na wiele ważnych – z punktu widzenia przyszłego studenta – pytań.
W pierwszym panelu "Dlaczego warto studiować na kierunkach rolniczych" wzięli udział: dr inż. Małgorzata Bogusz – dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie, wykładowczyni na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie; prof. dr hab. Andrzej Junkuszew – wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Prodziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki oraz dr hab. prof. Irena Suwara – Dziekan Wydziału Rolnictwa i Ekologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
W drugim panelu "Rolnicza i pozarolnicza działalność na wsi" uczestniczyli: Szczepan Leszczyński – wykładowca na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, ekspert w zakresie hodowli zwierząt i doradztwa rolniczego; Szymon Wierus – sadownik, właściciel zagrody edukacyjnej Owocowa Przystań w Borownie; Joanna Kobus-Cisowska – reprezentująca Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Karol Siewruk – właściciel firmy konsultingowej Ag’em Agency, specjalizującej się we wspieraniu transformacji branży food-agro w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Każdy znalazł ciekawy temat
Po przerwie odbyło się wręczenie nagród i prezentacja filmów nadesłanych przez szkoły rolnicze do konkursu "Nasze Dziedzictwo w Obiektywie".
Do tegorocznej edycji zgłoszono 25 materiałów. Zdecydowana większość dzieł prezentowała dziedzictwo kulturowe, historyczne, a także przyrodnicze obszarów wiejskich, na których funkcjonuje szkoła.
W oparciu o wyniki punktowe komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I nagrodę za film pod tytułem "Polesia Czar" otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej w Korolówce-Osadzie (woj. lubelskie). Autorami filmu są: Karol Niedzielak, Bartłomiej Tadyniewicz oraz Sandra Panasiuk.
II nagrodę za film pod tytułem "Gmina Żarnowiec – w cieniu legend i historii" otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu (woj. śląskie). Autorami filmu są: Daria Brąblik, Kamila Kałwa, Emilia Mazur oraz Paulina Wędzona.
III nagrodę za film pod tytułem "Podhale – nasza mała ojczyzna" otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu (woj. małopolskie). Autorami filmu są: Aleksandra Krupa i Andrzej Stękała.
Kultura ludowa na ekranie
Wręczono także trzy wyróżnienia. Za pomysł i płynące z filmu przesłanie wyróżnienie otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach (woj. kujawsko-pomorskie) za film "A mi wystarczy nasza zimia". Film ten przygotowali: Zofia Leśniewska, Natalia Pyrdał, Ignacy Nyga oraz Adam Wekwejt.
Za kompleksowe przedstawienie kultury ludowej regionu wyróżnienie otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu (woj. mazowieckie) za film "Tam, gdzie czas się zatrzymał". Autorami filmu są: Nikola Osowska i Hubert Osowski.
Za wyjątkowo staranną warstwę wizualną wyróżnienie otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku (woj. lubuskie) za film "Tam, gdzie rzeki spotykają się z legendą". Autorami filmu są: Hanna Balcerzak i Kinga Buszewska.
Zespół pokazał, co potrafi
Wydarzenie zakończył występ zespołu folklorystycznego "Białe Kujawy" działającego przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach k. Mogilna.
Przez cały czas trwania Zjazdu Szkół Rolniczych w holu czekały na uczniów stoiska z ofertami edukacyjnymi pięciu uczelni.