StoryEditor

Długie rozmowy w ministerstwie

Do późnych godzin wieczornych trwały piątkowe rozmowy wielkopolskich i kujawsko-pomorskich rolników z wiceministrem rolnictwa Tadeuszem Nalewajkiem i podległymi mu urzędnikami.
31.01.2015., 13:01h

Jak wynika z relacji uczestników spotkania, najpierw odbyły się rozmowy przedstawicieli Kujaw z wiceministrami: Kazimierzem Plocke i Tadeuszem Najlewajkiem w obecności wszystkich dyrektorów departamentów w MRiRW oraz prezesa ARiMR Andrzeja Grossa i prezesa ARR Radosława Szatkowskiego. Ponieważ spotkanie to się przedłużyło i rozpoczynało się kolejne z udziałem przedstawicieli Wielkopolski, podjęto decyzję o połączeniu obu spotkań, by wysłuchać wszystkich postulatów zgłaszanych zarówno przez Wielkopolską i Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą, jak też i przedstawicieli komitetów protestacyjnych z tych dwóch województw. To wspólne spotkanie prowadził już jednak tylko wiceminister Nalewajk. Zaproszenie do rozmów wystosował wprawdzie minister Sawicki, ale nie mógł się spotkać z rolnikami z uwagi na piątkową wizytę we Francji.

Atmosfera spotkania była bardzo gorąca, ale dyskusja merytoryczna  - oceniali rolnicy uczestniczący w rozmowach. Po długich negocjacjach wiceminister Nalewajk zgodził się na sporządzenie protokołu, w którym uwzględnione zostały wszystkie postulaty rolników z Wielkopolski i Kujaw. Dotyczyły one wszystkich gałęzi produkcji rolnej. W sektorze trzody chlewnej rolnicy postulowali m. in. wprowadzenie ustawowej kontraktacji na skup trzody chlewnej na obopólnych warunkach, wprowadzenie niezależnej jednostki oceniającej klasyfikację półtusz, uruchomienie rekompensat dla producentów trzody za zamknięcie hodowli na czas zatrzymania produkcji, czy też wprowadzenie dopłat do loch.

W zakresie kredytowania rolnictwa główny postulat przedstawicieli Kujaw i Wielkopolski dotyczył udzielenia przez banki 2-letniej karencji w spłacie odsetek i kapitału od udzielonych kredytów preferencyjnych przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania o okres tej karencji.

Rolnicy reprezentujący różne grupy producenckie postulowali także dalsze finansowanie (po upływie 5 lat) tych grup, które poczyniły inwestycje i chcą się rozwijać oraz umożliwienie przystąpienia do nowej grupy producentów osób, które wcześniej były członkami grupy producentów dla tego samego produktu.

Podczas spotkania rolnicy z obu województw wnioskowali także o ułatwienie gospodarstwom indywidualnych oraz grupom producentów rolnych nabywanie nieruchomości rolnych w obrocie prywatnym oraz z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Inną, ważną kwestią zgłaszaną przez przedstawicieli Kujaw i Wielkopolski było wypracowanie z resortem rolnictwa, Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych mechanizmów oceny parametrów jakościowych i fitosanitarnych zbóż. Ten postulat związany był przede wszystkim z nieuczciwymi praktykami podmiotów skupujących zboża w portach.

Rolnicy wyrazili się również negatywnie o projekcie Funduszu Wzajemnej Pomocy przy Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Ich zdaniem jest kolejna próba dodatkowego opodatkowania rolników.

Ustalono także ze stroną ministerialną, że postulaty zostaną skonsultowane w grupach eksperckich i o możliwości ich realizacji oraz o wynikach dalszych ustaleń rolnicy zostaną poinformowani na kolejnych spotkaniach w resorcie. O ich wynikach będziemy informować na naszym portalu oraz na łamach "top agrar Polska". bcz

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 11:00