Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dopłaty 2019: kampania przyjmowania wniosków na półmetku

Obrazek

Minął już prawie miesiąc, czyli niemal połowa, tegorocznej kampanii składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2019 rok. Jednak większość wniosków chyba znów spłynie na sam koniec.

Grzegorz Ignaczewski11 kwietnia 2019, 11:00
W tym roku po raz drugi zmagamy się z aplikacją ewniosekPlus. Według danych ARiMR do 11 kwietnia za jej pośrednictwem spłynęło ok. 220 tys. wniosków. To raczej mało biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku wpłynęło do Agencji jedynie 208 tys. oświadczeń o braku zmian w porównaniu do roku ubiegłego (w 2018 roku było ich 431 tys.). Oznacza to bowiem, że wciąż jeszcze ok. 900 tysięcy rolników nie złożyło wniosku o dopłaty bezpośrednie.

Tylko do 15 maja

A czasu jest coraz mniej. Podstawowy termin złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie, płatności ONW, czy płatności z tytułu rolnictwa ekologicznego, czy programów rolno-środowiskowych mija 15 maja. Co prawda wnioski można jeszcze składać do 10 czerwca, ale za każdy dzień opóźnienia Agencja potrąci 1% należnych rolnikowi dopłat. Nie ma więc chyba co czekać na ostatnią chwilę.

Uwaga na ONW


W tym roku w aplikacji ewniosekPlus mamy sporo ułatwień – między innymi kontury ubiegłorocznych działek rolnych, rozszerzenie informacji prezentowanych w tabeli z działkami referencyjnymi. Dodano także tabelę z podsumowaniem powierzchni zgłoszonych do danej płatności w zakładce „podsumowanie”. Podczas wypełniania wniosków pojawiają się komunikaty, które sygnalizują błędy.
Jednak szczególną uwagę trzeba zwrócić na płatności ONW. Po pierwsze zostały one na nowo wyznaczone, a to oznacza, że niektóre dotychczasowe obszary do tej płatności już się nie kwalifikują, a z drugiej strony do ONW zostały włączone gminy i obręby, które dotychczas z tej pomocy nie korzystały.
gi


Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)