StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie, wsparcie suszowe, dopłaty do usunięcia azbestu i tani wegiel dla rolników. 360 sekund o rolnictwie, odc. 3

Sporo się działo w kończącym się tygodniu. Najważniejsze wydarzenia zebrałem dla Was w jednym miejscu - specjalnym programie "360 sekund o rolnictwie". Wszystkie omawiane w nim artykuły znajdziecie na naszym portalu. Miłego oglądania i klikania!
21.10.2022., 21:10h

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaczęła wypłacać rolnikom zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych za 2022 rok. Pierwsze dni cechowało szybkie tempo przekazywania rolnikom środków. A jak będzie w kolejnych dniach i tygodniach?


Nawozy azotowe są drogie, a nawet rekordowo drogie. Wynika  to nie tylko z faktur, które rolnicy musieli za nie zapłacić w ciągu ostatniego roku, ale także ze statystyk GUS. Z ostatnio opublikowanych danych wynika, że nawozy azotowe od sierpnia 2021 roku do sierpnia 2022 roku podrożały aż o 185 proc.

1 mln zł kary dla rolnika? Tak, to możliwe z uwagi na niejasności  w przepisach, które nie pozwalają rolnikom przechowywać w gospodarstwach niebezpiecznych odpadów, a do takich zaliczają się stare opony. Są one przecież powszechnie używane do przykrywania pryzm z kiszonkami dla zwierząt.Podatek rolny w 2023 roku będzie wyższy. To efekt drożejących w ciągu ostatnich miesięcy zbóż. GUS podał średnią cenę 1 dt żyta, która wynosi ponad 74 zł. To w przeliczeniu na najniższą stawkę podatkową wynosi ponad 185 zł. A to tylko wytyczna dla samorządów, które mogą ją podnieść i zazwyczaj to robią.

Rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku tegorocznych klęsk żywiołowych mogą otrzymać od ARiMR jednorazowe wsparcie w wysokości 5 lub 10 tys. zł. Kwota zależy od wysokości strat, które zostały odnotowane w gospodarstwie.

Także w ARiMR można składać już wnioski o dofinansowanie wymiany azbestowego dachu na nowszy, lepszy i nieszkodliwy. Są jednak limity metrów pokrycia dachowego, do którego można otrzymać dofinansowanie jak i kwoty przysługującej do każdego metra wymienionego dachu.

Dzierżawa ziemi z zasobów KOWR to coś, co interesuje niemal każdego rolnika. Wszystko wskazuje na to, że sporo gruntów rolnych będzie możliwych do wydzierżawienia od KOWR na południu Polski w okolicach Głubczyc. Spółka Top Farms – gigant w produkcji rolnej – ma oddać w przyszłym roku do zasobów państwowych tysiące hektarów, które w tej chwili dzierżawi.

600 tys. ton miału węglowego ma trafić do rolników z Polskiej Grupy Górniczej. To efekt działania resortów: aktywów państwowych i rolnictwa. Kiedy, gdzie i na jakich warunkach rolnicy będą mogli ten węgiel otrzymać?

Zachęcam do oglądania.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 20:10