StoryEditor

Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski będzie miał nową funkcję w rządzie

Biomasa powinna być priorytetem w transformacji energetycznej polskiej wsi mówi wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski Jego zdaniem dostawy energii z elektrowni wiatrowych są niestabilne.   Wiceszef MRiRW  niebawem obejmie nową funkcję w Rządzie Mateusza Morawieckiego - Pełnomocnika Rządu do spraw Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich.
17.10.2022., 13:10h

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich wynika z potrzeby skoordynowania działań dotyczących zapewnienie odpowiednich ilościowo i racjonalnych kosztowo dostaw energii dla rolnictwa i gospodarstw domowych na obszarach wiejskich.

- Obecny kryzys energetyczny przejawiający się drastycznym wzrostem cen energii oraz ograniczoną dostępnością paliw (gaz ziemny, węgiel) i energii stanowi zagrożenie dla całej polskiej gospodarki oraz gospodarstw domowych, w tym także dla produkcji rolnej i gospodarstw domowych na obszarach wiejskich – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Nowe zadania wiceministra J. Kowalskiego

Wiadomo, że nowym pełnomocnikiem będzie wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski (obecnie jest Pełnomocnikiem Rządu do spraw Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych). Do jego zadań będzie należało m.in.:

  • monitorowanie warunków dostaw energii dla gospodarstw domowych, na potrzeby produkcji rolnej oraz innej produkcji i usług na obszarach wiejskich;
  • monitorowanie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, w tym wykorzystywania biomasy pochodzenia rolniczego na cele energetyczne, oraz opracowywanie planów i strategii racjonalizacji wykorzystywania tych źródeł na cele energetyczne w procesie transformacji energetyki;
  • podejmowanie działań przyczyniających się do rozwoju produkcji energii na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju technologii nisko i zeroemisyjnych w aspekcie emisji gazów cieplarnianych;
  • współpracę z partnerami społecznymi w ramach poszczególnych instytucji sektora energetycznego, w tym z wykorzystaniem istniejących formuł współpracy;
  • przygotowanie rozwiązań prawnych w zakresie transformacji energetycznej obszarów wiejskich.

Słoma ważniejsza od wiatraków!

- Mówię "tak" dla polskiej biomasy, a "nie" dla niemieckich wiatraków – zadeklarował wiceminister Janusz Kowalski. Jego zdaniem priorytetem dla polityki energetycznej na wsi powinny być inwestycje w biomasę, gdyż umożliwi to uniezależnienie się od importowanego węgla.

W lipcu Rada Ministrów przyjęła ustawę, która miała ułatwić inwestycję w elektrownie wiatrowe.

- Rząd chce wzmocnić stanowisko lokalnych społeczności dotyczące rozwoju energetyki wiatrowej. Decyzja o możliwości lokalizowania nowych inwestycji w zakresie lądowych elektrowni wiatrowych oraz odblokowanie możliwości rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni będzie zależała od mieszkańców okolicznych terenów – przekonywała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Ustawa trafiła do Sejmu, ale prac nad nią jeszcze nie rozpoczęto i nie wiadomo czy się kiedykolwiek rozpoczną. To efekt sprzeciwu polityków Solidarnej Polski (partii J. Kowalskiego).


Pakiet rozwiązań dla rolnictwa

Podczas jednego z ostatnich posiedzeń sejmowej komisji rolnictwa wiceminister Kowalski wyjaśnił jak będą wyglądały w MRiRW prace związane z transformacją energetyczną.


– Kompletuje w tej chwili zespół ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich - prawników. Dokładnie tak jak to zrobiłem w ministerstwie aktywów państwowych. Po to, aby stworzyć legislację umożliwiającą inwestowanie w tańszą energię, ciepło oraz umożliwiającą stworzenie jeszcze lepszych możliwości czerpania profitów z obszarów wiejskich dla rolników indywidualnych, którzy mogą dostarczać np. w obszarze biomasy surowiec – powiedział  Janusz Kowalski, który zadeklarował, że pakiet rozwiązań będzie gotowy w ciągu kilku tygodni.

 wk

Fot. Janusz Kowalski, Twitter

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 20:11