StoryEditor

Dopłaty do kredytów preferencyjnych - kto może się ubiegać?

Dopłaty do kredytów preferencyjnych na zakup gruntów otrzymają tylko rolnicy, którzy prowadzą na niej działalność. Niby logiczne, skąd wynikają nieścisłości?
25.03.2022., 10:03h

Z analizy, którą przeprowadziła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że wcale nie tak rzadko, na te same grunty jest brany kredyt, a inny rolnik w tym czasie pobiera za nie dopłaty bezpośrednie. W przypadku kredytu preferencyjnego to się nie uda. 

Kredyty preferencyjne, udzielane przez banki, które współpracują z  Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to pożyczki, której  oprocentowanie spłaca za rolnika Agencja. Co bardzo istotne - warunkiem otrzymania wsparcia do kredytów preferencyjnych jest  złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie do tych gruntów. Mówiąc ściślej - mogą się o nie starać jedynie użytkownicy danych gruntów, którzy nie tylko prowadzą na nich działalność rolniczą, ale także to oni złożyli wniosek o przyznanie do tych działek dopłat bezpośrednich czy też płatności obszarowych w ramach PROW 2014–2020.

Natalia Marciniak-Musiał

Fot. Envato elements

Natalia Marciniak
Autor Artykułu:Natalia Marciniak

dziennikarka Tygodnika Poradnika Rolniczego specjalizująca się w tematyce społecznej oraz uprawie roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:58