StoryEditor

Dopłaty do zboża nawet 2200 zł do hektara! Rząd przeznaczy 10 mld zł na pomoc dla rolników

Dopłaty do zboża zależne od regionu, podniesiona kwota zwrotu akcyzy za olej napędowy - to niektóre z tematów jakie zostały dzisiaj omówione podczas konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Roberta Telusa. Pakiet pomocy finansowej dla polskich rolników ma wynieść 10 mld zł. Sprawdzamy szczegóły tej pomocy!
21.04.2023., 14:04h
— Rolnictwo to jest jeden z najtrudniejszych kawałków chleba, zmiany na rynku, ciężkie do zaplanowania, stąd nasze programy, które będziemy systematycznie wzmacniać. Dlatego dzisiaj podczas Rady Ministrów podjęliśmy szereg decyzji, które pomogą rolnikom. Podnosimy kwotę zwrotu akcyzy za litr z poziomu 1,20 do poziomu 1,46 i jednocześnie występujemy do KE o zgodę o przeznaczenie kolejnych 54 groszy do litra oleju napędowego — Mateusz Morawiecki.

Minister Robert Telus zaznaczył, że ostatnie lata to trudny okres dla polskiego rolnictwa, zaczęło się od wybuchu wojny, a nawet jeszcze wcześniej, kiedy to ceny gazu zaczęły wzrastać, co przełożyło się na ceny nawozów i brak opłacalności produkcji rolnej.

Morawiecki i Telus: Takiej pomocy dla polskich rolników jeszcze nie było


— Opłacalność poniżej zero, to przyniosło wielki kryzys dla polskiej wsi, dlatego nasze programy pomagają, my nie zostawiamy rolników w trudnych momentach. Jesteśmy z rolnikami, to jest rola rządu. Nie chowamy głowy w piasek, kiedy potrzebują pieniędzy — zaczął Robert Telus.

Jak mocno podkreślali obaj politycy, takiej pomocy dla polskiego rolnictwa jeszcze nigdy w historii nie było. 15 kwietnia br. premier Mateusz Morawiecki, wraz z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim ogłosili program, który w dniu dzisiejszym wchodzi w życie. Dopłata do pszenicy, korygująca w ten sposób cenę, aby rolnik za tonę pszenicy otrzymał 1400 złotych.

— Jest to realizowane zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej, nie możemy dopłacać do tony, możemy dopłacać jedynie do hektara. To jest 2200 złotych, przy średnim plonie z hektara wynoszącym 5,5 tony, pomnożone razy 400, wychodzi 2200 złotych do hektara — wylicza Telus.

Pomoc dla producentów rolnych

Robert Telus zapowiedział, że chce, aby rolnicy weszli w nowy sezon żniwny z pustymi magazynami, i planują wywieźć 4 miliony ton zboża, na które planowane są dopłaty dla rolników.

— Kolejna rzecz, pracujemy nad dopłatą nie tylko dla pszenicy, ale również dla pozostałych zbóż. Dopłaty będą zróżnicowane pod względem wielkości i terminów przyznawania i zależały od regionu — Robert Telus.

Pomoc dla producentów jęczmienia lub pszenżyta:
  • 1125 zł/ha – z woj. lubelskiego i podkarpackiego
  • 1035 zł/ha – małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie, podlaskie
  • 900 zł/ha – zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie, lubuskie


Pomoc dla producentów kukurydzy, rzepaku lub rzepiku:
  • 1750 zł/ha - z woj. lubelskiego i podkarpackiego
  • 1610 zł/ha – małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie, podlaskie
  • 1400 zł/ha – zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie, lubuskiePomoc dla producentów żyta, owsa i mieszanek zbożowych:
  • 875 zł/ha - z woj. lubelskiego i podkarpackiego
  • 805 zł/ha – małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie, podlaskie
  • 700 zł/ha – zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie, lubuskie

10 mld zł dla rolników

- To jest pomoc daleko idąca, największa jaka była do tej pory, nawozy, paliwo, dopłaty do silosów, dopłaty, które już są realizowane. Cały koszt tej operacji, która chcemy wprowadzić w tej bardzo trudnej sytuacji, to największa pomoc jaka była kiedykolwiek w historii, nawet przy suszowym to 2 miliardy złotych, w tej chwili ta pomoc to 10 miliardów złotych - podkreślił Telus. Bernat Patrycja

Fot: Kancelaria Premiera
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 09:43