StoryEditor

Dzięki Orlenowi ograniczymy import nawozów do Polski?

Anwil z Grupy Orlen jest już na etapie finalizacji budowy trzeciej linii produkcyjnej nawozów azotowych. Jak podają w informacji, ma mieć to wpływ na ograniczenie importu nawozów, a także wzmocni bezpieczeństwo żywnościowe Polski.
27.09.2023., 13:09h
Ograniczenie importu nawozów będzie możliwe przez zwiększenie o 50% mocy wytwórczych nawozów, a także poszerzenie portfolio produktowego Spółki. Jest to największy w historii Anwilu, a także całego regionu projekt inwestycyjny, a dodatkowo instalacja we Włocławku wpisuje się również w strategiczne założenia Grupy Orlen.

Obajtek: "realnie wpłynie na rozwój rolnictwa"

– Finalizujemy kolejną nowoczesną inwestycję, która wzmocni możliwości produkcyjne Grupy ORLEN, tym razem w obszarze nawozów. Uruchomienie inwestycji, już na tym etapie umożliwiło zwiększenie zatrudnienia w zakładzie o ok. 10 proc., a już wkrótce realnie wpłynie na rozwój rolnictwa. Zdecydowane zwiększenie własnej produkcji nawozów zagwarantuje stabilność ich dostaw na krajowy rynek, a tym samym wpłynie na wzrost bezpieczeństwa żywnościowego Polski. Zakładamy, że większe ilości nowoczesnych produktów z oferty Grupy ORLEN, będą dostępne już w najbliższym sezonie nawozowym, czyli wiosną 2024 roku. To znacznie wzmocni pozycję ORLENU na konkurencyjnym rynku – mówi Daniel Obajtek.

Produkcja nawozów większa o 50%

Postawała linia, obejmuje instalacje kwasu azotowego i neutralizacji, instalację granulacji oraz infrastrukturę pomocniczą. Dodatkowo wpłynie ona na możliwości wytwórcze o aż 50% do 1 461 tys. ton nawozów rocznie.
– Rozbudowa nawozowych mocy produkcyjnych w ANWILU to kluczowa decyzja w historii naszej firmy, która przyniesienie wymierne efekty w ciągu kolejnych lat. Realizacja tego projektu ma duże znaczenie, nie tylko dla rozwoju samej Spółki, ale także regionu i jego mieszkańców. Na uwagę zasługują także kwestie środowiskowe. Zastosowano najnowocześniejsze technologie, które znacznie ograniczają emisje i pozwalają na samowystarczalność energetyczną instalacji. To sprawia, że minimalizujemy wpływ na otoczenie i odpowiedzialnie realizujemy strategię Grupy ORLEN, także w tym zakresie. Warto zaznaczyć, że nowa instalacja kwasu azotowego, będzie również wytwarzała energię elektryczną o mocy 9 MW, czyli dokładnie tyle ile potrzebujemy do jej zasilania – powiedziała Agnieszka Żyro, Prezes Zarządu ANWIL.na podst. inf. prasowej
fot: galeria Anwil 
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 22:10