StoryEditor

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co trzeba zrobić?

15 października odbędą się wybory parlamentarne. W wielu przypadkach w tym dniu możemy znajdować się poza miejscem swojego zameldowania. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z oddania swojego znaczącego głosu. Co trzeba wiedzieć, by głosować poza miejscem zamieszkania? Jakie formalności należy spełnić?
27.09.2023., 11:09h

Kto ma prawo głosować w wyborach w Polsce? 

W wyborach parlamentarnych w Polsce mogą głosować wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, mają pełnię praw publicznych i wpisane są do stałego rejestru wyborców. Są to obywatele Polski, ale także obywatele Unii Europejskiej bez polskiego paszportu, którzy stale mieszkają w Polsce – ci jednak mają prawo wyborcze tylko w zakresie wyborów samorządowych. W wyborach, które odbędą się 15 października, głosować będą mogły tylko osoby z polskim obywatelstwem. 

Skąd wiedzieć, gdzie mogę głosować? 

Polska jest podzielona na okręgi wyborcze. Zgodnie z prawem, nie można dowolnie wybierać sobie lokalu wyborczego, w którym oddamy swój głos. Zostajemy automatycznie przypisani do miejsca głosowania, które znajduje się na terenie gminy, w której posiadamy adres stałego zameldowania. Co ważne, jeżeli nie mamy meldunku lub dysponujemy wyłącznie zameldowaniem na pobyt czasowy, nie zostaniemy uwzględnieni w spisie wyborców. Warto o tym pamiętać, jeżeli niedawno zmienialiśmy miejsce zamieszkspania, np. przeprowadzając się z miasta na wieś. 

Spisy lokali wyborczych są udostępniane na stronach internetowych urzędów miast i gmin. Możemy skorzystać także z wyszukiwarki na stronie rządowej wybory.gov.pl. Po wpisaniu nazwy miejscowości zobaczymy tabelę, w której uwzględnione będą informacje o obwodowych komisjach wyborczych, łącznie z adresem lokalu, w którym odbędzie się głosowanie. 

Głosowanie poza miejscem zameldowania – co trzeba zrobić? 

Z różnych powodów nie zawsze możliwe jest głosowanie w gminie, w której jesteśmy zameldowani. Tak może się zdarzyć np. w przypadku, gdy przeprowadziliśmy się do innego regionu, lecz chcemy wybierać kandydatów w nowym miejscu zamieszkania, ale także w sytuacji, gdy przebywamy na urlopie lub wyjeździe. W tej sytuacji nie musimy rezygnować z prawa do oddania głosu ani koniecznie podróżować do okręgu, w którym figurujemy w spisie wyborców. Istnieje możliwość dopisania się do listy osób uprawnionych do głosowania w innym miejscu – jednorazowo lub na stałe. Można to zrobić na dwa sposoby: 
  • drogą elektroniczną przez profil zaufany;
  • w urzędzie gminy, w której chcemy głosować. 
Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 13:27