StoryEditor

Europejskie Forum Rolnicze 2018 w Jasionce rozpoczęte

Jaki kształt będzie miała Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku? Jakie wnioski płyną z przeglądu dotychczasowych działań krajów UE w zakresie realizacji bieżącej WPR? Nowa perspektywa budżetowa – priorytety, założenia, propozycje zmian – to temat debaty inaugurującej pierwszy dzień Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa.
23.03.2018., 16:03h
Europejskie Forum Rolnicze jest rozwinięciem formuły międzynarodowej konferencji rolniczej, organizowanej przez Fundację EFRWP od 2011 w Jasionce k. Rzeszowa. Tegoroczna edycja, podobnie jak w latach ubiegłych, odbywa się pod patronem honorowym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W debacie inaugurującej Forum pt. ,,Nowa perspektywa budżetowa WPR – priorytety, założenia, propozycje zmian’’ udział biorą m.in. Phil Hogan – Komisarz ds. rolnictwa UE, Krzysztof Jurgiel – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  Stephane Travert – Minister Rolnictwa Francji, Pavel Sekac – Wiceminister Rolnictwa Czech, Zsolt Feldman – Zastępca Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa Węgier oraz María José Alonso Moya – Zastępca Dyrektora Departamentu Roślin Uprawnych i Oliwy w Ministerstwie Rolnictwa, Rybołówstwa, Żywności i Ochrony Środowiska Królestwa Hiszpanii.

Dyskusja ponad podziałami


Forum rozpoczął Artur Balazs, były minister rolnictwa i jeden z organizatorów spotkania.

– Dzisiaj mam satysfakcje z tego, że będziemy rozmawiać o sprawach najważniejszych dotyczących rolnictwa w Polsce i w Europie. A będziemy dyskutować o tym tutaj w Polsce w Jasionce, miejscu szczególnie dla mnie ważnym, w gronie polityków z różnych stron sceny politycznej i ponad podziałami – mówił podczas otwarcia Forum Artur Balazs.

Były minister rolnictwa dodał, że jesteśmy obecnie w momencie szczególnym dla rolnictwa – po Brexicie, po przeglądzie Wspólnej Polityki Rolnej i przed nową perspektywą finansową.

– Wiem, że ta dyskusja dzisiaj będzie bardzo trudna,ale mam nadzieję, że ten duch wspólnoty i  szukania dobrych rozwiązań będzie tym co spowoduje, że będziemy mieli satysfakcję w uczestnictwie w tym spotkaniu – powiedział Balazs.

Ostatnia część dzisiejszego dnia to druga edycja nagrody im. Józefa Ślisza, który jest patronem tego spotkania – zapowiedział były minister rolnictwa i dodał, że zabraknie w Jasionce członka kapituły tej nagrody prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W jego imieniu pojawił się minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

"Jak nas zarejestrujecie bułkę z szynka jeść będziecie" - Józef Ślisz


– Jasionka już ósmy raz, tym razem w nowej formule. Ja dlatego tak bardzo podkreślam tę ochronę duchową, która daje nam obecność księży, bo tak było również trzydzieści kilka lat temu, kiedy Józef Ślisz walczył o NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Pamiętam jak podczas pierwszego zjazdu NSZZ Solidarność we wrześniu i październiku 1981 roku, który miałem zaszczyt prowadzić, jak ważne było dla nas to, że pojawiła się tam także delegacja rolniczej solidarności. I te dwie solidarności się wspierały – wspominał podczas swojego wystąpienia europoseł Jerzy Buzek.

– Pamiętam też, że było wtedy takie hasło – ciągnął dalej były przewodniczący Parlamentu Europejskiego – „Jeśli nas zarejestrujecie, bułkę z szynką jeść będziecie” . Wówczas szynka była w sklepach tylko na Święta Wielkanocne i to było hasło bardzo poważne, bo wiemy jakie były braki w zapotrzebowaniu na żywność w naszym kraju Ale ten głód, który była w haśle, które reprezentował m. in. Józef Ślisz, to był przede wszystkim głód wolności – mówił Jerzy Buzek.

Europoseł podkreślił, że właśnie dlatego tak ważne jest by w Jasionce rozmawiać w duchu wolności ponad podziałami politycznymi o przyszłości rolnictwa w Polsce i Europie oraz wykorzystaniu w jego rozwoju innowacji.

O dalszym przebiegu dyskusji w Jasionce będziemy informować na bieżąco.

oprac. bcz
Fot. Bujoczek
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 18:09