StoryEditor

KE pozywa Hiszpanię za niewłaściwe wdrożenie dyrektywy azotanowej

Komisja Europejska, w związku z niewystarczającym wdrożeniem unijnej dyrektywy azotanowej, postanowiła skierować przeciwko Hiszpanii pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). 
11.01.2022., 17:01h
Zdaniem KE, Hiszpania poczyniła dotychczas jedynie ograniczone postępy i musi podjąć dodatkowe środki na poziomie krajowym w celu zapobieżenia eutrofizacji. Tym samym kraj, który jest największym producentem trzody chlewnej w UE, znalazł się pod ostrzałem Komisji.

Niewystarczająca walka z zanieczyszczeniem azotanami


Już w listopadzie 2018 roku Komisja wystosowała wezwanie do usunięcia uchybienia, a w czerwcu 2020 roku uzasadnioną opinię, w której wskazała na niespełnienie przez Hiszpanię wymogów dyrektywy azotanowej. - Chociaż Hiszpania poczyniła pewne postępy, musi podjąć dodatkowe środki na poziomie krajowym aby zapobiec eutrofizacji, ponieważ środki wprowadzone do tej pory nie osiągnęły celów dyrektywy - twierdzi Komisja. 

Ponadto hiszpański rząd powinien również sprawdzać regionalne obszary zagrożone azotanami i identyfikować inne oraz uwzględniać wszystkie niezbędne obowiązkowe przepisy w programach działań a także podejmować dodatkowe środki dla tych regionów, w których podjęte działania okazały się niewystarczające.

Jak podaje Komisja, dyrektywa azotanowa ma kluczowe znaczenie w osiąganiu celów Zielonego Ładu, który ma przynieść korzyści dla zdrowia publicznego, ochrony środowiska i neutralności klimatycznej. Ma na celu ochronę jakości wody w całej Europie poprzez zapobieganie zanieczyszczaniu wód gruntowych i powierzchniowych azotanami pochodzenia rolniczego oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych. Zaś państwa członkowskie są odpowiedzialne za wdrożenie tej dyrektywy. 

Źródło: www.schweine.net
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 04:53