StoryEditor

Zmiana czasu na zimowy. Pamiętaj przestawić zegarek!

Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada w tym roku w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Wskazówki przestawimy wówczas z godziny 3.00 na 2.00. To gratka dla śpiochów, ponieważ zmiana pozwoli na zaoszczędzenie godziny snu.
26.09.2023., 08:09h
Ostatnia niedziela października , to dzień, w którym nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Zgodnie z założeniami, po przestawieniu wskazówek zyskamy godzinę na dowolne aktywności, w tym również na odespanie ciężkiego dnia.

Likwidacja zmiany czasu

W 2018 roku rozpoczęto konsultacje w sprawie zrezygnowania z sezonowych zmian czasu. Z inicjatywą we wrześniu wyszła wówczas Komisja Europejska proponując, że wybór czasu, który będzie obowiązywał na określonym terenie pozostawia w rękach krajów członkowskich. W Polsce prace nad wspomnianym projektem stanęły w miejscu. 

Z przeprowadzonych przez CBOS badań z 2019 roku wynikało, że przeciw aktualnemu rozwiązaniu opowiada się 78,3 proc. respondentów, a za jego utrzymaniem zaledwie 14,2 proc. Polscy, dorośli respondenci, którzy popierają zmianę, wybrali czas letni środkowoeuropejski. Za wybraną opcją opowiada się 74 proc. respondentów.

Historia

Pierwszym pomysłodawcą zmiany czasu na letni i zimowy był Benjamin Franklin. Idea zrodziła się ze względów ekonomicznych – chodziło o zachęcenie ludzi do korzystania ze światła naturalnego, na rzecz zredukowania użytku sztucznego oświetlenia. W uznaniu tej decyzji za słuszną pomogły mu obserwacje trybu pracy współmieszkańców – przy wyborze godzin snu, kierowali się nie zachodzącym za oknem słońcem, ale dokładną godziną.

W krajach UE, kwestię dotyczącą możliwości korzystania jak najdłużej ze światła naturalnego w danym okresie, reguluje Dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego.
Patrycja Lisowska
fot: envato.elements
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 03:31