StoryEditor

Grypa ptaków w Chinach. Pierwszy człowiek zakażony H10N3

W Chinach po raz pierwszy człowiek został zarażony wirusem grypy ptaków H10N3.
11.06.2021., 20:06h
Według chińskiej Państwowej Komisji Zdrowia, wirus został wykryty u 41-letniego mężczyzny we wschodniej chińskiej prowincji Jiangsu. Kiedy 23 kwietnia pojawiła się u niego gorączka oraz inne objawy trafił do szpitala. Z kolei 28 maja wyniki badań potwierdziły zakażenie wirusem H10N3. Według władz nie należy się jednak spodziewać epidemii na szeroką skalę, ponieważ ta odmiana charakteryzuje się stosunkowo niską chorobotwórczością. Wszystkie osoby, z którymi zakażony miał kontakt zostały przebadane pod kątem grypy ptaków i otrzymywały wynik negatywny. Stan mężczyzny jest na tyle dobry, że wkrótce zostanie wypisany do domu.

Do tej pory nigdy wcześniej nie wykryto wirusa grypy ptaków H10N3 u ludzi. W lutym w Rosji odnotowano pierwsze na świecie zakażenie człowieka wirusem H5N8. Według Federalnego Urzędu ds. Oceny Ryzyka (BfR), ten rodzaj wirusa może przenieść się na człowieka tylko i wyłącznie podczas bliskiego kontaktu z drobiem. Jednakże, według naukowców, wirus może również mutować i stać się bardziej zakaźny.

W sezonie zimowym 2016/17 przez Chiny przetoczyła się duża fala grypy ptaków. Wówczas wiariant H7N9 spowodował śmierć ok. 300 osób. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), od 2013 roku H7N9 zaraziło się w sumie 1668 osób, z których 616 zmarło.

Tymczasem epidemia grypy ptaków za naszą zachodnią granicą ustępuje, ale nie można jeszcze mówić o jej całkowitym zakończeniu. Według Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) w Bremie, pod koniec maja w małym gospodarstwie wykryto wysoce zjadliwą grypę ptaków typu H5N8. Na części obszaru musiała zostać utworzona strefa zagrożenia z nakazem trzymania drobiu w pomieszczeniach zamkniętych. Następnie Hongkong zakazał importu mięsa drobiowego i jaj z tych terenów w Niemczech. To samo dotyczyło regionów na Litwie, w Wietnamie i Afryce Południowej, które również zostały dotknięte nowymi ogniskami wirusa.

Źródło: AgE
Fot. Poglądowe
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 05:19