StoryEditor

Grzejesz prądem? Złóż wniosek o dodatek elektryczny

Od dziś można składać wnioski o dodatek elektryczny - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie w wysokości maksymalnie 1500 zł może trafić do  gospodarstw domowych dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna.
01.12.2022., 11:12h

1 grudnia wystartował nabór wniosków o dodatek elektryczny. Jego rolą jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen. Resort klimatu i środowiska zaznacza, że dodatek elektryczny to jednorazowe wsparcie finansowe dla odbiorców, dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Dodatek wchodzi w życie na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. 2022 r. Poz. 2127).

Jakie wsparcie można uzyskać?

Nie da się ukryć, że drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej mocno uderzą po kieszeni szczególnie te gospodarstwa domowe, gdzie system ogrzewania oparty jest przede wszystkim na prądzie, np. grzejniki elektryczne czy pompa ciepła. Tu szczytowe zużycie energii przypada właśnie na okres grzewczy. Dodatek wynosi:
  • 1 000 zł – dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie,
  • 1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie (warunkiem jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za rok 2021).
dodatek elektryczny

Ale uwaga! Nie jest to wsparcie adresowane dla wszystkich właścicieli domów ogrzewanych prądem. Choć dodatek elektryczny przysługuje też gospodarstwom domowym posiadającym wyłącznie pompy ciepła, które są ich głównym źródłem ogrzewania, to na wsparcie w wysokości 1000 zł lub 1500 zł nie mogą liczyć gospodarstwa domowe:
  • posiadające mikroinstalację fotowoltaiczną, które ogrzewają się głównie energią elektryczną,
  • posiadające pompy ciepła oraz mikroinstalację fotowoltaiczną,
  • objęte pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego,
  • objęte pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku na inne źródła ciepła,
  • gdzie zostało zakupione paliwo stałe, po cenie nie wyższej niż 996 zł/t brutto w celu wykorzystania na potrzeby własne, o czym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z 23 czerwca 2022 r., o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz.U. poz. 1477 i 1692).\ 

Gdzie składać wnioski?

Wnioski można składać w gminach właściwych ze względu na miejsce zamieszkania do 1 lutego 2023 r.. Dodatek elektryczny wypłacany będzie do 31 marca 2023 r. Warto podkreślić, że dodatek przysługuje każdemu odbiorcy energii elektrycznej, którego głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Dlatego warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków) do 11 sierpnia 2022 r. Obowiązuje przy tym zasada: jeden adres zamieszkania, jeden dodatek elektryczny.

Wzór wniosku o dodatek elektryczny.Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 08:14