Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Gwarantowane ceny węgla na poziomie 996 zł za tonę - rząd zatwierdził kolejny program pomocowy

Obrazek

Program nie nazywa się wprawdzie "Wegiel Plus", ale to kolejny pomysł rządu, który ma stabilizować sytuację na rynku i pomóc - przynajmniej czasowo - gospodarstwom domowym. Szczegóły tego programu przedstawiła po posiedzeniu Rady Ministrów Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska oraz rzecznik rządu Piotr Müller.

Bartłomiej Czekała15 czerwca 2022, 14:39

Węgiel ma być bardziej dostępny dla gospodarstw domowych

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów Anna Moskwa przedstawiła propozycje, które mają zwiększyć podaż na rynku węgla, ustabilizować jego cenę i zwiększyć jego dostępność dla odbiorców indywidualnych. Główne rozwiązania to m.in:

  • wprowadzenie gwarantowanej ceny węgla dla gospodarstw domowych na poziomie 996,60 zł brutto
  • utworzenie sieci autoryzowanych dystrybutorów Polskiej Grupy Górniczej;
  • wprowadzenie rekompensat dla sprzedawców węgla, którzy włączą się w rządowy program.
Węgiel w kopalni po 900 - 1000 zł, a u dystrybutorów trzy razy drożej

Przypomnijmy, że po agresji Rosji Na Ukrainie wprowadzono w ramach sankcji gospodarczych embargo na rosyjski węgiel, który w ostatnich latach dominował na polskim rynku. To spowodowało drastyczny spadek jego dostępności na rynku i wywindował u dystrybutorów ceny w górę nawet o 200%. Jak twierdzi Rząd, w tym czasie tona węgla w Polskiej Grupie Węglowej kosztowała 900 - 1000 zł brutto.
Proponowane wyżej rozwiązania mają zwiększyć podaż węgla na rynku oraz obniżyć i ustabilizować jego ceny, by były akceptowalne do odbiorców indywidualnych. Jednocześnie zabezpieczane są nowe dostawy węgla do Polski.

750 zł za tonę rekompensaty dla dystrybutorów węgla

- Na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana na dzisiaj to 996 zł 60 gr – mówiła po posiedzeniu Rządu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Jak dodała, podmioty, które się zdecydują na współpracę w tym programie, zobowiązane są do zarejestrowania się w nim i tym samym do zagwarantowania, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom w cenie gwarantowanej. Dystrybutorzy, którzy sprzedadzą węgiel po cenie gwarantowanej otrzymają rekompensatę w wysokości max. 750 zł/tonę jak różnicę pomiędzy ceną gwarantowaną węgla a ceną rynkową.

Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy to wsparcie wejdzie w życie.

oprac. bcz

Fot. Envato Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)