Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Holding spożywczy – kiedy koniec prac?

Obrazek

Najpóźniej w maju powinniśmy poznać szczegóły dotyczące Krajowej Grupy Spożywczej - zapowiada resort rolnictwa. Jak na razie do premiera Mateusza Morawieckiego został wysłany wniosek o powołanie spółki celowej, które zajmie się budową nowego podmiotu rynkowego.  

wk25 kwietnia 2019, 08:30
W informacji przesłanej do Sejmu resort rolnictwa uznał utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego za działanie priorytetowe zapisane m.in. w „Planie dla Wsi”.

- Utworzenie podmiotu prawa gospodarczego w oparciu o dysponowane zasoby przedsiębiorstw przetwórstwa spożywczego i obrotu towarowego oraz podmioty sektora rolniczego, znajdujące się pod nadzorem szeroko rozumianej administracji rządowej, stworzyłoby szanse zachowania majątku narodowego oraz stabilizacji sytuacji na wybranych segmentach rynku rolnego w Polsce. W pracach nad przedmiotowym projektem szczególnie istotne jest wyjście naprzeciw problemom zgłaszanym przez środowiska rolników, plantatorów i producentów - napisał resort rolnictwa. 

Zdaniem przedstawiającego informację posłom, wiceministra rolnictwa Tadeusza Romańczuka prace nad utworzeniem nowego podmiotu, który ostatecznie będzie się nazywał Krajowa Grupa Spożywcza, są już na ukończeniu.

 - Finalizują się prace z powstaniem już nie Narodowego Holdingu Spożywczego, ale bardziej Krajowej Grupy Spożywczej. Być może w kwietniu, maju te prace zostaną sfinalizowane bądź ukończone - mówił w Sejmie na początku kwietnia wiceminister Romańczuk.Teraz wiele zależy od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, do której resort rolnictwa przesłał wniosek dotyczący Krajowej Grupy Spożywczej.

 - Ministerstwo rolnictwa wystąpiło już do premiera o powołanie spółki celowej, która będzie mieć za zadanie utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej i przekazanie jej do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - przekonywał T. Romańczuk. 

W skład Krajowej Grupy Spożywczej wejdą firmy pozostające we władaniu państwa (np. Krajowa Spółka Cukrowa, rynki hurtowe, firmy nasienne). Strategia działania Krajowej Grupy Spożywczej ma się skupić na rynkach rolnych w których występują nadwyżki w wytwarzaniu produktów rolnych oraz uwzględniać „cele związane z tworzeniem mechanizmów kompleksowego oddziaływania, a więc z prowadzeniem aktywności na wszystkich możliwych ogniwach łańcucha produkcji i dystrybucji żywności, tj. od gospodarstwa rolnego, poprzez przemysł, aż do odbiorcy krajowego i zagranicznego, oraz dążyć do wypracowania mechanizmów finansowania działalności, zapewniających długoterminową rentowność przedsięwzięcia, której działalność będzie się skupiać na zidentyfikowanych rynkach rolnych w których występują nadwyżki w wytwarzaniu produktów rolnych.

wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)