Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Izrael zakazał futer. Pierwszy kraj, który wprowadził tak rygorystyczne przepisy

Obrazek

Izrael w środę 9 czerwca br. dekretem zakazał handlu futrami naturalnymi na potrzeby branży modowej. To pierwszy kraj, który zdecydował się wprowadzić tak rygorystyczne przepisy.

Dominika Mulak21 czerwca 2021, 13:08
PETA w środę 9 czerwca okrzyknęła Izrael pierwszym krajem na świecie, który zakazał sprzedaży futer po tym, jak minister ochrony środowiska Gila Gamliel podpisała ustawę.

– To historyczne zwycięstwo ochroni niezliczone lisy, norki, króliki i inne zwierzęta przed brutalnym zabiciem dla ich skóry – czytamy w oświadczeniu. Jak podkreślili przedstawiciele organizacji, przez dziesięciolecia PETA i nasze międzynarodowe oddziały ujawniały przerażające okrucieństwo na fermach futer, pokazując, że zwierzęta spędzają całe życie w ciasnych, brudnych drucianych klatkach. Hodowcy futer stosują najtańsze dostępne metody zabijania, w tym łamanie karku, duszenie, trucie i rażenie prądem narządów płciowych.

 Jak dotąd całkowity zakaz wprowadziło tylko kilka miast na świecie, m.in. W Brazylii i USA.

– Handel futrami zwierzęcymi, import i eksport będą zakazane, poza potrzebami związanymi z badaniami, edukacją i niektórymi tradycjami religijnymi – poinformowało izraelskie ministerstwo środowiska. Zwolnienie z zakazu będzie dotyczyło m.in. ultraortodoksyjnych Żydów, gdzie wśród mężczyzn wielu nosi okrągłe futrzane czapki zwane sztrajmł.

Co ciekawe i warte podkreślenia, zakaz hodowli zwierząt futerkowych obowiązuje w Izraelu od 1976 roku, a więc mieszkańcy tego kraju mieli sporo czasu aby oswoić się z „nową rzeczywistością”. Jak zaznaczyła izraelska minister ochrony środowiska, Gila Gamliel, wykorzystanie skóry i futer w przemyśle modowym jest nieludzkie i powoduje u zwierząt niewyobrażalne cierpienia. Jej zdaniem, ten dekret zmieni rynek mody w Izraelu, przystosowując go do norm środowiskowych.

Nowe zapisy prawne zaczną obowiązywać po sześciu miesiącach od ogłoszenia decyzji.

Źródło: www.timesofisrael.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)