StoryEditor

Powrócą kwoty importowe na drób? Komisarz Wojciechowski złożył deklarację

Podczas spotkania z rolnikami na Narodowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu w połowie maja padło wiele newralgicznych kwestii dla branży, które wymagają interwencji, w tym trudna sytuacja polskich producentów drobiu, w związku z importem z Ukrainy. Czy powrócą kwoty importowe na drób?
25.05.2023., 12:05h
Komisarz Janusz Wojciechowski podczas spotkania z rolnikami na Narodowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych 13 maja w Poznaniu zapewnił, że jeśli sytuacja na rynku drobiu nie ulegnie poprawie ponownie zostaną wprowadzone kwoty importowe na drób z Ukrainy.

– Niezwłocznie, po 1 czerwca dopilnuję, żeby zostało wszczęte postępowanie w ramach tzw. klauzuli bezpieczeństwa, co powinno skutkować przywróceniem taryf. Na teren Unii Europejskiej będzie mogło wjechać nie więcej niż 90 tys. ton drobiu – podkreślił Wojciechowski. Jak zwrócił uwagę komisarz, eksport drobiu z Ukrainy na rynek europejski wzrósł o 80% – z 90 tys. ton do ok. 164 tys. ton, a w Polsce z 21 do 38 tys. ton.

Apel branży drobiarskiej…

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu już w kwietniu br. apelował o nieprzedłużanie na kolejne lata preferencji handlowych dla ukraińskiego mięsa drobiowego i jaj do momentu spełnienia przez ten kraj wszystkich unijnych standardów związanych z bezpieczeństwem żywności i jej jakością.

– Całkowita liberalizacja handlu z Ukrainą doprowadziła do sytuacji, w której zniknęła ochrona krajowego sektora drobiarskiego poprzez kontyngenty taryfowe, co przyczyniło się do bezprecedensowego wzrostu importu mięsa drobiowego – czytamy w dokumencie.

… a rzeczywistość

Tymczasem, we wtorek 9 maja posłowie większością głosów (537 do 42 przy 38 wstrzymujących się) zatwierdzili wniosek dotyczący przedłużenia zawieszenia ceł importowych, ceł antydumpingowych i środków ochronnych dla ukraińskiego eksportu do Unii Europejskiej na kolejny rok. Ostateczny głos należy jednak do Rady UE.

Jak podaje Parlament, zawieszenie taryf dotyczy owoców i warzyw objętych systemem cen wejścia, a także produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych, objętych kontyngentami taryfowymi.

Dotychczasowe środki wsparcia handlowego Ukrainy wygasają 5 czerwca br. Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Ukrainy, odpowiadającym za 39,5% jej handlu w 2021 roku.

Fot. Sierszeńska
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 01:49