StoryEditor

Skutki importu z Ukrainy dla sektora rolno-spożywczego w Polsce

Deficyt w handlu żywnością z Ukrainą wzrósł ze 100 mln do 1,8 mld euro. Jeszcze w tym miesiącu Unia Europejska przedłuży liberalizację handlu z Ukrainę do czerwca 2024 r. Co zamierza zrobić rząd, aby chronić polski rynek.
24.05.2023., 16:05h

Sejmowa podkomisja stała do spraw bezpieczeństwa żywności i eliminowania nieuczciwych praktyk w obrocie żywnością wysłuchała informacji ministra rolnictwa w sprawie skutków wdrożenia liberalizacji importu z Ukrainy dla funkcjonowania sektora rolno-spożywczego w Polsce.

Czasowe zawieszenie regulacji ATM

Decyzją Unii Europejskiej 30 maja 2022 r. zawieszono czasowo cła w imporcie towarów z Ukrainy (regulacji ATM), które nie były wcześniej w pełni zniesione na podstawie Układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina. Dotyczyło to ceł na import z Ukrainy produktów z takich sektorów jak: mięso drobiowe i jaja, mięso wieprzowe i wołowe (w stosunku do wieprzowiny i wołowiny zniesienie ceł nie miało znaczenia, gdyż ukraińskie zakłady na chwilę obecną nie mają dopuszczenia na rynek UE), produkty mleczarskie, niektóre zboża i produkty ich przetwórstwa, miód, niektóre warzywa, owoce i ich przetwory, alkohol etylowy i inne.

- Analiza danych wskazuje, że zmiany wysokości importu kształtowały się różnie, w zależności od produktu. Duże przyrosty wolumenu miały miejsce w imporcie z Ukrainy mięsa drobiowego i jaj, soku jabłkowego, cukru oraz niektórych prod...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 02:59