Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Jak walczyć ze smogiem na polskiej wsi?

11.10.2018

Drukuj

Jak walczyć ze smogiem na polskiej wsi?

Artykuł dostępny

Pierwszego dnia uczestnicy konferencji dyskutowali o wykorzystaniu rządowego programu „Czyste Powietrze” w walce ze smogiem na terenach wiejskich. Minister Środowiska Henryk Kowalczyk zachęcał wszystkich do skorzystania z programu, który pozwala mieszkańcom miast i wsi na dofinansowanie termomodernizacji budynków mieszkalnych, wymianę okien oraz pieców starego typu. Aplikacja o te pieniądze jest możliwa za pomocą oddziałów regionalnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (szczegóły w materiale video dostępnym w tym artykule).

r e k l a m aNastępnie dane dotyczące smogu w Unii Europejskiej oraz w Polsce przedstawiła Aneta Willems, Dyrektor Wydziału Emisji Przemysłowych i Bezpieczeństwa w Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska w Komisji Europejskiej (DG ENV). Po tej prezentacji w panelu dyskusyjnym oprócz niej udział wzięli także:
  • Jerzy Plewa, Dyrektor Generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Komisji Europejskiej (DG Agri),
  • Piotr Serafin, p.o. Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,
  • Paweł Ciećko, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska,
  • Anna Król - Wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • Bogusław Białowąs, Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A.

– Chcę zwrócić uwagę, że w tej perspektywie finansowej Polska w ramach PROW realizuje tylko pewne działania, pozostałe są w ramach polityki regionalnej. Ale tych działań będzie więcej, bowiem w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 w ramach funduszy na badania i innowacje związane z produkcją żywności oraz bioekonomią przewidziano 10 mld euro, a zatem dwa razy więcej niż dotychczas – mówił dyrektor Jerzy Plewa.

Z kolei p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Paweł Ciećko mówił o złym stanie powietrza, zwłaszcza w obrębie dużych aglomeracji miejskich i niepokojących wynikach kontroli przeprowadzanych w woj, małopolskim, gdzie sprawdzono stan powietrza w połowie gmin. Zaznaczył jednak, że są także i takie gminy, które starają się walczyć ze smogiem i mają w tym zakresie efekty.

Polecany artykuł

Bioenergia za 4-5 lat będzie dotyczyć wszystkich rolnikówPiotr Serafin, p.o. Dyrektora Generalnego KOWR poinformował o uruchomionych wczoraj specjalnych pożyczkach, które rolnicy mogą uzyskać z KOWR w zakresie innowacji w swoich gospodarstwach, które mają poprawić dbałość o środowisko naturalne, bowiem emisja gazów cieplarnianych następuje w każdej zagrodzie.

Jutro w kolejnych panelach dyskusyjnych udział wezmą m. in. komisarz ds. rolnictwa UE Phil Hogan, eurodeputowany prof. Jerzy Buzek, czy też minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
bcz

Fot. Bujoczek


Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

Zobacz wideo

Minister Henryk Kowalczyk o dostępności dla rolników programu "Czyste Powietrze".

Galeria zdjęć

Pokaż więcej zdjęć z tej galerii

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii