Jak walczyć ze smogiem na polskiej wsi?
Na to pytanie starali się odpowiedzieć organizatorzy i uczestnicy III Międzynarodowej Konferencji Energia, Środowisko, Rolnictwo”, która rozpoczęła się dziś w Grodnie k. Międzyzdrojów. Na zaproszenie Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej do tej niewielkiej miejscowości przyjechało wielu gości z kraju i Europy.
Następnie dane dotyczące smogu w Unii Europejskiej oraz w Polsce przedstawiła Aneta Willems, Dyrektor Wydziału Emisji Przemysłowych i Bezpieczeństwa w Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska w Komisji Europejskiej (DG ENV). Po tej prezentacji w panelu dyskusyjnym oprócz niej udział wzięli także:
- Jerzy Plewa, Dyrektor Generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Komisji Europejskiej (DG Agri),
- Piotr Serafin, p.o. Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,
- Paweł Ciećko, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska,
- Anna Król - Wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- Bogusław Białowąs, Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A.
– Chcę zwrócić uwagę, że w tej perspektywie finansowej Polska w ramach PROW realizuje tylko pewne działania, pozostałe są w ramach polityki regionalnej. Ale tych działań będzie więcej, bowiem w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 w ramach funduszy na badania i innowacje związane z produkcją żywności oraz bioekonomią przewidziano 10 mld euro, a zatem dwa razy więcej niż dotychczas – mówił dyrektor Jerzy Plewa.
bcz
Przeczytaj również
Konferencję otworzyli: Artur Balazs, były minister rolnictwa i Krzysztof Podhajski, prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.
Minister Środowiska Henryk Kowalczyk.
Dyrektor Generalny DG Agri dr Jerzy Plewa i p.o. Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska Paweł Ciećko.
Uczestnicy panelu dyskusyjnego I dnia Konferencji.
Uczestnicy panelu dyskusyjnego I dnia Konferencji.
Uczestnicy panelu dyskusyjnego I dnia Konferencji.
Uczestnicy panelu dyskusyjnego I dnia Konferencji.
Uczestnicy I dnia Konferencji.