StoryEditor

Jaka przyszłość hodowli klatkowej?

Rząd przygotowuje się do wsparcia hodowców drobiu w procesie odejścia od chowu klatkowego. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z Planu Strategicznego. W Polsce ponad 80% kur hodowanych jest w taki właśnie sposób.
07.06.2021., 15:06h

Obecne unijne i krajowe przepisy dopuszczają możliwość utrzymywania kur niosek w klatkach oraz określają szczegółowe wymagania dla takiego systemu utrzymywania. W Unii Europejskiej 48,1% kur niosek utrzymywanych jest w klatkach, 34% w systemie chowu ściółkowego, 11,9% w systemie z wybiegiem oraz 6,1% stanowi produkcję ekologiczną. Jednak niewątpliwie to hodowla klatkowa znajduje się obecnie pod największym obstrzałem. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosił poseł Michał Urbaniak z Konfederacji, który zauważył, że w przypadku Polski poziom produkcji drobiu i jaj plasuje ją w światowej czołówce producentów.

– Interesy polskich hodowców wymagają ochrony. Należy utrzymać znaczenie polskiej produkcji drobiu. Apeluję do wszystkich decydentów o stanowczą obronę polskiej racji stanu w tym zakresie na forach unijnych – napisał w interpelacji skierowanej do ministra rolnictwa.


Europejski Zielony Ład a poprawa dobrostanu zwierząt

Komisja Europejska w strategii „Od pola do stołu” wskazała na pilną potrzebę poprawy dobrostanu zwierząt. Dlatego Komisja zamierza dokonać przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt, w tym dotyczących transportu ...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 04:00