Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Janusz Wojciechowski kandydatem Polski na stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa

To niespodzianka, ponieważ kandydatem do objęcie jednej z unijnych tek komisarskich był Krzysztof Szczerski. Ten jednak po rozmowie z Ursulą von der Leyen wycofał się z kandydowania, gdy zaproponowano mu tekę komisarza ds. rolnictwa.

Bartłomiej Czekała27 sierpnia 2019, 13:58
Krzysztof Szczerski w rozmowie z nową szefową KE Ursulą von der Leyen miał wskazać kandydaturę innego Polaka – Janusza Wojciechowskiego, który obecnie pracuje w Europejskim Trybunale Obrachunkowym w Luksemburgu jako audytor. Wcześniej był m. in. eurodeputowanym, a w kraju pełnił funkcję szefa Najwyższej Izby Kontroli (1995-2001) oraz wicemarszałka Sejmu (2001-2004). Obecnie jest związany z Prawem i Sprawiedliwością, wcześniej był członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego i jego prezesem w latach 2004-2005.

Kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa potwierdził rzecznik rządu Piotr Mueller.

– Pan minister Szczerski do tej pory nie zajmował się tym obszarem, w związku z tym podjął taką decyzję. Pan premier Mateusz Morawiecki bardzo ją docenia i traktuje ją w sposób konstruktywny i propaństwowy – powiedział rzecznik rządu.

Krzysztof Szczerski tłumacząc swoją rezygnację z kandydowania mówił, że ponieważ nie zajmował się rolnictwem uznał, że uczciwe będzie odstąpienie tego miejsca komuś, kto może je objąć w sposób odpowiedzialny.

Janusz Wojciechowski spędził w Parlamencie Europejskim kilka kadencji i był w nim członkiem komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Zna zarówno zasady pracy w strukturach władz unijnych, jak też i sprawy wsi.

– Cieszymy się, ponieważ ta decyzja o objęciu teki rolnej - jeżeli ona zostanie ostatecznie zaakceptowana - to będzie bardzo, bardzo dobra decyzja dla Polski, ponieważ ten obszar funkcjonowania jest dla nas bardzo ważny, budżet unijny na poziomie całej UE w tym obszarze jest bardzo wysoki – podkreślił Piotr Mueller.

Jeżeli kandydatura Wojciechowskiego zostanie zaakceptowana, wówczas zastąpi on na stanowisku unijnego komisarza ds. rolnictwa Philla Hogana. Nieoficjalnie mówi się, że Hogan może w nowym składzie Komisji Europejskiej otrzymać inną tekę. Prawdopodobnie cały skład nowej Komisji poznamy w październiku.

Janusz Wojciechowski, który odbył już wstępną rozmową z nową szefową KE nie chciał podać żadnych jej szczegółów. Poinformował jedynie, że będą kolejne spotkania w tej sprawie.

Źródło: TVP INFO
Fot. PAP/Jacek Turczyk


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)