StoryEditor

Kaczyński raczej nie ma zamiaru ustąpić protestującym rolnikom

Dziś Senacie decydujące głosowanie nad ustawą o ochronie zwierząt. Wczoraj w Warszawie protestowało ok. 60 tys. rolników, którzy nie zgadzają się z wieloma zapisami tej ustawy. Jeżeli jednak sądzili, że zarówno wczorajszy pokaz siły i jedności, jak i ubiegłotygodniowe blokady dróg oraz odwiedziny u parlamentarzystów w ich biurach, skłonią prezesa PiS do zmiany zdania, to chyba będą zawiedzeni. Jarosław Kaczyński nie zamierza bowiem ze swoich planów się wycofać.
14.10.2020., 12:10h
W wywiadzie udzielonym „Gazecie Polskiej” prezes PiS podkreślił, że zmiany zaproponowane przez jego ugrupowanie są konieczne i określił je jako humanitarne i chrześcijańskie.

Twardy kurs Kaczyńskiego


- Chcę bardzo jasno podkreślić – nie mamy zamiaru nikogo krzywdzić, zachowywać się nie fair wobec jakichś grup rolników, ale też nie ustąpimy z działań mających na celu wzmocnienie troski o dobrostan zwierząt, humanitarne ich traktowanie – mówił Kaczyński w rozmowie z „Gazetą Polską”.

Tu jednak nasuwa się pytanie, które stawiali podczas wczorajszego protestu rolnicy: Skąd ta nagła zmiana w podejściu do uboju rytualnego? W poniedziałek premier Morawiecki i minister Puda ogłosili poprawki, które dopuszczają ubój rytualny drobiu, ale bydła już nie. Czym one różnią się od siebie? Rolnicy podejrzewają, że była to próba rozbicia ich środowiska i solidarności w branży, która się wykształciła w związku z procedowaniem „Piątki dla zwierząt” w Sejmie. PiS chciał obiecać rolnikom rekompensaty i zezwolić na ubój drobiu, utrzymując tym samym zakaz uboju bydła. W ten sposób można było spróbować stworzyć rozłam w środowisku ...
Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 03:50