Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Kandydat PiS na komisarza UE ds. rolnictwa objęty śledztwem?

Obrazek

Zanim Parlament Europejski (PE) potwierdzi to, że Janusz Wojciechowski zostanie unijnym komisarzem ds. Rolnictwa, Polak musi wyjaśnić podejrzenia co do nieprawidłowości w rozliczaniu kosztów podróży w okresie, w którym był posłem do PE.

10 września 2019, 09:49

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) potwierdził na początku tego tygodnia, że istnieje podejrzenie, że Janusz Wojciechowski nie rozliczył się właściwie z podróży w czasie, gdy polityk był europosłem. Dochodzenie w sprawie polskiego kandydata na komisarza Unii Europejskiej ma dotyczyć „domniemanych nieprawidłowości przy zwrocie kosztów podróży”.

Wojciechowski w odpowiedzi na publikację portalu internetowego „Der Spiegel” odnośnie całej sytuacji poinformował, że z własnej inicjatywy zwrócił 11 250 euro za „niewystarczająco udokumentowane” koszty podróży za lata 2009-2011. Jednakże niezależny organ dochodzeniowy OLAF-u nie potwierdził jeszcze sprawozdań, ze względu na to, że postępowanie nadal trwa.


Goulard również na świeczniku

Nie tylko Janusz Wojciechowski, ale także kandydatka Emmanuela Macrona na stanowisko nowego komisarza UE ds. rolnictwa stawiana jest w złym świetle. Slyvie Goulard jest również oskarżona o nadużycia finansowe związane z pozorowanym zatrudnieniem asystentki narażając w ten sposób na koszty Parlament Europejski.

Według francuskich mediów, Goulard chcąc pokryć wynagrodzenie oraz wydatki swojej asystentki Stéphane Thérou za okres od lipca 2014 roku do końca lutego 2015 roku zwróciła 45 000 euro. Była eurodeputowana w związku z zarzutami pod jej adresem w czerwcu 2017 roku zrezygnowała ze stanowiska ministra obrony we Francji po około miesiącu urzędowania.


Odrzucenie jednego kandydata stanowi problem

Jeśli Parlament Europejski wyraziłby jakiekolwiek wątpliwości co do Janusza Wojciechowskiego lub Slyvie Goulard podczas przesłuchań kandydatów na komisarzy zaplanowanych na koniec września, mogłoby to zagrozić powstaniu Komisji, której przewodzić ma Ursula von der Leyen. Po przesłuchaniach Parlament Europejski może jedynie potwierdzić całą proponowaną listę kandydatów Komisji Europejskiej. Wówczas gdy choćby jeden kandydat zostanie odrzucony przez PE, skład zespołu Komisji musi zostać całkowicie zmieniony. Wtedy von der Leyen musiałaby wezwać Polskę i Francję do nominowania nowych wolnych od oskarżeń kandydatów.

Dzisiaj natomiast Komisja Europejska przedstawiła oficjalną listę kandydatów na komisarzy z podziałem na stanowiska. Były europoseł PiS Janusz Wojciechowski został kandydatem na stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa. Z kolei Francuzka Sylvie Goulard została nominowana na stanowisko unijnej komisarz ds. rynku wewnętrznego. Będzie odpowiedzialna za przemysł obronny.

Dotychczasowy komisarz ds. Rolnictwa Phil Hogan ma objąć tekę komisarza do spraw handlu.

Thomas Friedrich, PAP
Fot. PAPWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)