StoryEditor

Kara za nieodśnieżenie może niebotycznie wzrosnąć!

Każdy właściciel posesji, przed którą znajduje się chodnik jest zobowiązany go regularnie odśnieżać. Kara za niewywiązanie się z tego obowiązku wynosi 500 zł, ale bardzo łatwo - niczym kula śniegowa - może wzrosnąć. W jaki sposób?
13.02.2018., 15:02h
Jeśli przed Twoim domem jest chodnik, jesteś zobowiązany regularnie go odśnieżać, gdy tylko spadnie śnieg. Kara za nieodśnieżenie chodnika może wynieść 500 zł. Jeśli otrzymanie jednego mandatu nie pomoże i chodnik dalej jest nieodśnieżony, nałożona kara może wzrosnąć do nawet 1500 zł.

Co więcej, jeśli przed domem ktoś się poślizgnie, przez co zrobi sobie krzywdę, może zażądać od właściciela posesji odszkodowania. I to znacznie przekraczającego wspomniane kwoty mandatów.

Jednak jesteśmy zobowiązani nie tylko odśnieżać chodnik, ale także dachy domów i garaży oraz usuwać sople lodu oraz inne śnieżne nawisu. Z chodnika należy usuwać także błoto, jeśli jest on oblodzony należy posypać go piaskiem lub solą.

Kto musi usuwać z chodnika śnieg, błoto oraz sople? Obowiązek ten spoczywa na współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych, zarządzających nieruchomością lub ją użytkujących. Więcej o tym przeczytasz w Ustawie z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz z ogólnych reguł Kodeksu cywilnego (PDF)    ag

Czytaj także:
Śnieżne obowiązki właścicieli nieruchomości

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 19:11