StoryEditor

Kara za nieodśnieżony chodnik – sprawdź, jaki grozi Ci mandat!

Posiadacz nieruchomości ma w obowiązkach dbanie o tę nieruchomość oraz o jej otoczenie. Oznacza to konieczność odśnieżania chodnika. Jeżeli tego nie zrobi, może spaść na niego kara. Sytuacja może się również pogorszyć, jeżeli na nieodśnieżonym chodniku dojdzie do wypadku.
Zuzanna Cwiklinska
[email protected]
08.12.2023., 10:00h

Kogo obowiązkiem jest odśnieżanie chodnika?

Przepisy nie pozostawiają w tej sprawie wątpliwości. O dobry stan chodnika oraz podjazdu wzdłuż działki musi troszczyć się posiadacz nieruchomości. Decyduje o tym Kodeks wykroczeń, w którym czytamy:

"kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany". 

Kto powinien posprzątać po odśnieżaniu dróg? 

Po solidnych opadach śniegu na drogach szybko powinny pojawić się odśnieżarki. Zapewnienie przejezdnych dróg to zadanie samorządów. A co w sytuacji, gdy śnieg z ulicy zostanie zepchnięty na chodnik? Wówczas to także samorząd powinien go usunąć, podobnie jak błoto czy lód. Jednak gdy chodnik będzie zaśnieżony i zaniedbany, to właśnie gmina ma prawo nałożyć karę. 

Odpowiedzialność za płynność ruchu w zimowych miesiącach dzieli się więc między samorząd i właścicieli nieruchomości. Warto zapoznać się z lokalnymi przepisami, bowiem zdarza się, że w wyjątkowych miejscach władze biorą na siebie odśnieżanie włącznie z chodnikami. To jednak rzadkie przypadki, zwłaszcza na wsi. 

Jaki mandat grozi za nieodśnieżenie chodnika? Wypadek na nieodśnieżonym chodniku? Kary za nieodśnieżenie dachu 

Więcej przeczytasz na halowies.pl

 

Fot: Canva

Zuzanna Cwiklinska<br/>z.cwiklinska@pwr.agro.plZuzanna Cwiklinska
[email protected]
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 18:40