StoryEditor

KE wycofuje alfa-cypermetrynę

Kolejna substancja czynna zostaje wycofana. Środki zawierające alfa-cypermetrynę można będzie stosować do 7 grudnia 2022 roku. 
20.05.2021., 13:05h
17 maja Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu zatwierdzenie dla substancji czynnej z grupy chemicznej pyretroidów - alfa-cypermetryny. To składnik wielu insektycydów, zwalczających m.in. mszyce, chowacze, skrzypionki , gąsienice motyli.

- Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2019/1690 do dnia 30 października 2020 r. wnioskodawca zobowiązany był przedłożyć Komisji, państwom członkowskim i Urzędowi informacje potwierdzające dotyczące profilu toksykologicznego niektórych metabolitów. Ponadto w odniesieniu do trzech innych punktów wymagane były informacje potwierdzające w innych terminach określonych w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1690. W październiku 2020 r. wnioskodawca poinformował Komisję, państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy i Urząd, że nie przedłoży danych potwierdzających w odniesieniu do żadnego z czterech punktów, w odniesieniu do których zwrócono się o informacje potwierdzające. W związku z tym należy wycofać zatwierdzenie tej substancji czynnej - czytamy w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/795 z dnia 17 maja 2021 r. 

Zezwolenie na sprzedaż środków ochrony roślin zawierających alfa-cypermetrynę jako substancję czynną wygasa 7 grudnia 2021 r. Natomiast zapasy trzeba będzie zużyć najpóźniej do 7 grudnia 2022 r.

ksz
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 04:37