Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

KE wyjaśnia – wycofanie wołowiny z rynku, jest metodą zapobiegawczą!

Obrazek

Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podsumował w komunikacie, w związku z wątpliwościami państw członkowskich dotyczącymi bezpieczeństwa polskiej wołowiny, przebieg sytuacji i podjętych działań od stycznia do kwietnia 2019 r. po aferze z nielegalnym ubojem bydła w Polsce. 

Dorota Kolasińska10 kwietnia 2019, 10:38
Komisja Europejska doskonale zna sprawę dotyczącą nielegalnego uboju bydła w polskiej ubojni. Natychmiast Komisja zwróciła się o przekazanie wszelkich informacji, aby móc rozpocząć dochodzenie, podjąć działania alarmujące w systemie wczesnego ostrzegania o bezpieczeństwie żywności i pasz, tak aby państwa członkowskie jak najszybciej dowiedziały się o sytuacji i mogły zareagować na swoich rynkach i wycofać mięso wołowe pochodzące z tej rzeźni – informuje wiceprzewodniczący KE. 

Celem Komisji było sprawdzenie czy polskie władze egzekwują wymogi UE dotyczące uboju, czy Inspekcja Weterynaryjna funkcjonuje prawidłowo, a zwierzęta są ubijane zgodnie z zasadami dobrostanu, a w zakładach jest utrzymana higiena. 

– W związku z tym oprócz działań i śledztw podjętych przez polskie władze, próbowano znaleźć wszystkie partie mięsa, aby państwa członkowskie mogły je wycofać z obrotu – podkreślił wiceprzewodniczący. 

Komisja Europejska w dniach 4-8 lutego br. skierowała do Polski zespół audytorów, który miał ocenić sytuację podczas kontroli głównych i terenowych instytucji i urzędów.

W rezultacie Komisja Europejska 8 lutego 2019 r. oficjalnie zwróciła się do Polski o natychmiastowe uruchomienie planu działania w celu zaradzenia niedociągnięciom zidentyfikowanym podczas audytu. 

Podczas spotkania stałego Komitetu KE 11 lutego 2019 r. Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii przedstawił wstępne wnioski i zalecenia KE. Kolejny audyt odbył się w kwietniu 2019 r., aby ocenić postępy prac. 

– Wpływ sytuacji na zdrowie publiczne można ocenić jedynie poprzez liczbę przypadków choroby u ludzi, które mogą być bezpośrednio związane ze szczepem drobnoustroju zidentyfikowanym w skażonej żywności. Przy braku takiego bezpośredniego skutku, bez wystąpienia ognisk czy epidemii choroby występującej bezpośrednio po spożyciu skażonej żywności nie uznaje się takiej żywności za niebezpieczną. Wycofanie mięsa z obrotu jest metodą zapobiegawczą wynikającą z regulacji UE o bezpieczeństwie żywności – dodał Katainen.


oprac. dkol na podst. pisma Komisji Europejskiej
Fot. europarl.europa.eu


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)