Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnicy z Gryfina: Koła łowieckie nic nie robią!

Obrazek

Konflikt pomiędzy rolnikami a kołami łowieckimi w Zachodniopomorskiem zaowocował dzisiejszym spotkaniem obu stron w starostwie w Gryfinie.

dr Piotr Łuczak24 lutego 2017, 15:05

Dziś przy wspólnym stole w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gryfinie zasiedli rolnicy i przedstawiciele kół łowieckich, by rozwiązać problemy szacowania szkód. Termin jest szczególny, bowiem z końcem marca br. wygasa termin dzierżawy obwodów łowieckich przez koła. Dotychczasowe koła starają się o przedłużenie umów dzierżawy o kolejne dziesięć lat.

– Skoro na terenie naszego powiatu pojawiły się animozje pomiędzy rolnikami a kołami łowieckimi, siadajmy więc do stołu i rozmawiajmy, gdyż tu wszyscy żyjemy i realizujemy się – proponował Wojciech Konarski, starosta gryfiński.

Zachodniopomorska Izba Rolnicza odmawia rekomendacji dla dziesięciu kół, uważając, że starosta nie powinien podpisać umowy na kolejny okres, ponieważ szacowanie szkód w ich wykonaniu jest skandaliczne i stronnicze, reprezentujące wyłącznie interesy myśliwych.

– Nasze plantacje są co roku niszczone. Koła widzą jedynie drobne szkody. Na mojej plantacji rzepaku na jesieni 2016 r. w oględzinach lokalne koło nie widziało w ogóle szkód. Szacowanie w lutym br. w ich mniemaniu wykazuje 15% szkody – a rzepak jest całkowicie stratowany, zgryziony. Takich strat nie wytrzyma żadne gospodarstwo – zaznaczył Jan Kozak z Zachodniopomorskiej Izb Rolniczej (ZIR).

– Prosimy o konkrety, jak zaradzić temu problemowi – zachęcał rolników prowadzący spotkanie prawnik Starostwa. Starosta dodał:

– Potrzebne są twarde dowody. Musicie zbierać i przedstawiać konkretne dowody  odnośnie niewłaściwego działania kół. Przynajmniej za okres trzech lat – ile było postępowań, jakie były odszkodowania, jakie były opóźnienia. Ile odbyło się mediacji. Nam brakuje takich danych. My urzędnicy nie możemy wrzucać wszystkich kół do jednego worka – mówił.

– Nasza Izba odbyła szereg spotkań z przedstawicielami kół i organizacji łowieckich. Dochodzimy do wniosku, że stany zwierzyny są przekroczone, a łowiska są przeciążone – niektórzy naukowcy szacują, że nawet dziesięciokrotnie. Zwierzyny przybyło kilkakrotnie więcej, szczególne dzików, jeleni i saren. Ostatnia przegonka, jaka miała miejsce na jesieni 2016 r., wykonana była w niewłaściwym terminie. Nasze województwo ma jeden z najwyższych stanów dzika w kraju. Izba wnioskuje zatem o mocną redukcję stanu zwierzyny dzikiej – zaznaczył Andrzej Karbowy, dyrektor ZIR.

Izba deklarowała, że jej rolnicy dysponują dokumentami co do poszczególnych kół. Zwracają też uwagę, że nie chodzi też o szacowanie, ale i pogardliwe traktowanie rolników, domagających się szacowania.

– Każde koło ma obowiązek upublicznić listy osób, do których zgłasza się szkody. Mamy potwierdzenie z kół, że wyznaczone zostały takie osoby i wskazane adresy ich działania.

– To kłamstwo, odsyła się nas nawet do szacujących szkody do Szczecina, a poza tym osoby w kołach się zmieniają i listy uprawnionych są nieaktualne – skarżyli się rolnicy.

– Konkretnie: o których kołach mówimy? – dopytywali urzędnicy?

– Najtrudniejszy  kontakt i problemy z szacowaniem występuje z kołami „Cyranka” (Trzcińsko Zdrój), „Knieja” i „Jeleń” (Chojna) – podali rolnicy.

Dziś słyszymy, że jest konflikt. Jaki konflikt? Nigdy nie kryliśmy siedziby swego koła, dysponujemy statystykami budowy kilometrów ogrodzeń i tysięcy godzin spędzonych na patrolowaniu pól – stwierdził Stanisław Kabat, prezes Koła „Jeleń”.

Generalnie w podobnym tonie wypowiadali się prezesi pozostałych 11 kół. A bardziej krewcy z nich dodali:

– Nie możecie mówić, że koła nic nie robią! Jeśli nie koła, to kto? Weźcie ludzi z łapanki z karabinami i co? Będą strzelać do dzików?

Spotkanie nie przyniosło przełomu. Zarówno rolnicy jak i koła pozostali przy swoich stanowiskach.

Fot. Łuczak1 z 2
W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gryfinie zasiedli rolnicy i przedstawiciele kół łowieckich.

W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gryfinie zasiedli rolnicy i przedstawiciele kół łowieckich.

2 z 2
W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gryfinie zasiedli rolnicy i przedstawiciele kół łowieckich.

W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gryfinie zasiedli rolnicy i przedstawiciele kół łowieckich.

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)