StoryEditor

Kolejna inicjatywa obywatelska – co tym razem wymyślili?

Komisja Europejska zarejestrowała inicjatywę obywatelską, której celem jest zakazanie hodowli zwierząt na futra. Teraz w całej Europie ruszy zbiórka podpisów, których trzeba będzie zebrać milion, aby zmusić Brukselę do podjęcia działania.
22.03.2022., 09:03h

- Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej „Europa bez futra” („Fur Free Europe”). Organizatorzy inicjatywy wzywają Komisję do wprowadzenia unijnego zakazu utrzymywanie i zabijanie zwierząt w celu produkcji futer. Proszą też o zakaz umieszczania takich produktów na rynku UE. Ponieważ europejska inicjatywa obywatelska (ECI) spełnia warunki formalne, Komisja uważa, że jest to prawnie dopuszczalne. Komisja nie przeanalizowała w tym momencie treści wniosku – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej z 16 marca.

Po co zakaz?

Zdaniem pomysłodawców inicjatywy hodowla zwierząt futerkowych jest z natury okrutna i jest powszechnie odrzucana przez obywateli UE. Ich zdaniem nie da się poprawić dobrostanu zwierząt na fermach futerkowych a żadne zwierzęta nie powinny żyć w klatkach. A trzymanie w klatkach z natury dzikich gatunków można określić jedynie jako skrajne okrucieństwo. Z kolei liczne ogniska SARS-CoV-2 na fermach norek świadczą, że taka hodowla jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Co dalej?

Po dzisiejszej rejestracji organizatorzy mogą rozpocząć zbieranie podpis...

Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 03:29