Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Kolejna inicjatywa obywatelska – co tym razem wymyślili?

Obrazek

Komisja Europejska zarejestrowała inicjatywę obywatelską, której celem jest zakazanie hodowli zwierząt na futra. Teraz w całej Europie ruszy zbiórka podpisów, których trzeba będzie zebrać milion, aby zmusić Brukselę do podjęcia działania.

wk22 marca 2022, 09:17

- Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej „Europa bez futra” („Fur Free Europe”). Organizatorzy inicjatywy wzywają Komisję do wprowadzenia unijnego zakazu utrzymywanie i zabijanie zwierząt w celu produkcji futer. Proszą też o zakaz umieszczania takich produktów na rynku UE. Ponieważ europejska inicjatywa obywatelska (ECI) spełnia warunki formalne, Komisja uważa, że jest to prawnie dopuszczalne. Komisja nie przeanalizowała w tym momencie treści wniosku – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej z 16 marca.

Po co zakaz?

Zdaniem pomysłodawców inicjatywy hodowla zwierząt futerkowych jest z natury okrutna i jest powszechnie odrzucana przez obywateli UE. Ich zdaniem nie da się poprawić dobrostanu zwierząt na fermach futerkowych a żadne zwierzęta nie powinny żyć w klatkach. A trzymanie w klatkach z natury dzikich gatunków można określić jedynie jako skrajne okrucieństwo. Z kolei liczne ogniska SARS-CoV-2 na fermach norek świadczą, że taka hodowla jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Co dalej?

Po dzisiejszej rejestracji organizatorzy mogą rozpocząć zbieranie podpisów. Jeśli inicjatywa otrzyma milion deklaracji poparcia w ciągu roku w najmniej siedmiu różnych państwa członkowskich, Komisja Europejska będzie musiała jakoś zareagować i uzasadnić swoją decyzję.

Koniec epoki klatkowej

Najbardziej znaną Europejską Inicjatywą Obywatelską dotyczącą rolnictwa w ostatnim czasie była inicjatywa dotyczącą zakończenia epoki klatkowej -„End the Cage Age”. Zarejestrowana we wrześniu 2018 r. zebrała niezbędną ilość podpisów a Komisja Europejska w zeszłym roku odpowiedziała na nią pozytywnie. Bruksela w czerwcu zeszłego roku przedstawiła komunikat dotyczący wprowadzenia zakazu trzymania w klatkach wielu zwierząt gospodarskich. Miałby on zacząć obowiązywać od 2027 r. z zapewnieniem hodowcom odpowiednio długich okresów przejściowych oraz finansowania transformacji.

Co to jest Europejska Inicjatywa Obywatelska ?

Europejska Inicjatywa Obywatelska (EIO) została wprowadzona wraz z Traktatem Lizbońskim. Został oficjalnie uruchomiony w kwietniu 2012 roku. Warunki dopuszczalności to:

·       proponowane działanie nie wykracza w sposób oczywisty poza zakres uprawnień Komisji do złożeni wniosku w sprawie aktu prawnego,

·       nie jest ewidentnie obraźliwa, niepoważna lub dokuczliwa

·       nie jest w sposób oczywisty sprzeczny z wartościami Unii.

Od początku funkcjonowania EIO Komisja Europejska otrzymał 112 wniosków o jej uruchomienie, z których 88 było dopuszczalnych i tym samym kwalifikujących się do rejestracji.
wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)