StoryEditor

Komisarz Wojciechowski o imporcie zboża z Ukrainy: Podzielam niepokój polskich rolników

Napływ zboża z Ukrainy to coraz większy problem dla polskich rolników. Ceny skupu na krajowym rynku ciągle spadają, są problemy ze zbytem na krajowe ziarno, więc rolnicy zapowiadają protesty. We wtorek 17. stycznia w kilku lokalizacjach rolnicy wyjadą na drogi traktorami. Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapewnia, że podziela niepokój polskich rolników co do niekontrolowanego napływu ziarna z Ukrainy, wskazuje na możliwość skorzystania z klauzul ochronnych, ale zastrzega, że decyzja w tej sprawie nie zależy tylko od niego. Kto zatem może doprowadzić do ograniczenia importu ziarna z Ukrainy?

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski był dziś rano gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, w którym odpowiadał m. in. na pytania dotyczące importu zbóż z Ukrainy do Polski. Zdaniem komisarza sam fakt napływu taniego zboża z Ukrainy do krajów UE jest dobry dla producentów zwierząt, którzy mogą taniej kupić pasze. Natomiast dla Polski, Rumunii czy Węgier jest to duży problem, ponieważ my graniczymy z Ukrainą. W skali całej UE - ilości zboża importowane od naszego sąsiada są niewielkie i nie stanowią problemu. Natomiast w skali naszego kraju już tak.

Import był zawsze. Czy będą klauzule ochronne?

 - Polska zawsze importowała kukurydze z Ukrainy, ale ten import znacznie wzrósł. Pszenicy prawie Polska nie importowała a teraz ten import pojawił się. Mam nadzieję, że te trudności są chwilowe. Ukraina miała duże zapasy zbóż bo jej import był zablokowany, ale dzisiaj Ukraina nie ma takich zapasów zbóż jak miała przed wojną  – mówił na antenie radiowej Jedynki Janusz Wojciechowski.

Unijny komisarz przyznał jednak, że w przepisach są przewidziane klauzule, które dają możliwość zastosowania ograniczeń w handlu w...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:16