Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rzeczniczka KE komentuje decyzję Polski o zakazie importu produktów rolnych z Ukrainy

Obrazek

Decyzja polskiego rządu o zakazie importu produktów rolnych z Ukrainy wywołała reakcję nie tylko w Kijowie. Wczoraj specjalne oświadczenie wydało ukraińskie Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy. Dziś głos zabrała rzeczniczka Komisji Europejskiej Miriam García Ferrer.

Bartłomiej Czekała16 kwietnia 2023, 19:25
Warto wspomnieć, że podobną decyzję jak Polska podjęły także Węgry. To zaniepokoiło Brukselę i Komisja Europejska będzie się domagała wyjaśnień.

Decyzję obu krajów skomentowała dziś rzeczniczka KE Miriam García Ferrer. Jak informuje portal tvn24.pl, Ferrer zwróciła uwagę, że polityka handlowa leży w wyłącznej kompetencji UE i działania jednostronne podejmowane przez poszczególne państwa członkowie UE są niedopuszczalne.

- Znane są nam wypowiedzi Polski i Węgier dotyczące zakazu importu zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy. Zwracamy się do odpowiednich władz o dalsze informacje, które umożliwią nam ocenę tych działań. W tym kontekście należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE, a zatem działania jednostronne są niedopuszczalne. W tych trudnych czasach kluczowe znaczenie ma koordynacja i uzgadnianie wszystkich decyzji w ramach UE - przekazała rzeczniczka KE cytowana przez tvn24.pl.

PiS ogłosił i wprowadził zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy

Jako pierwszy o decyzji polskiego rządu o zakazie wwozu produktów rolniczych z Ukrainy poinformował wczoraj prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji swojej partii w miejscowości Łyse na Mazowszu.

- Patrząc na interes obywateli i polskich rolników wprowadzamy zakaz wwozu ukraińskiego zboża. Nie dopuścimy do tego, żeby polskie rolnictwo znalazło się w trudnej sytuacji. Rozmawialiśmy o tym ze stroną ukraińską i nasi partnerzy są poinformowani o naszych decyzjach - mówił Jarosław Kaczyński.

Ukraina odpowiada na polską decyzję o zakazie importu produktów rolnych

Po tym jak informacja o decyzji polskiego rządu przetoczyła się przez media krajowe i zagraniczne Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy wydało specjalne oświadczenie, w którym wyraziło ubolewanie i zdziwienie zaistniałą sytuacją.

- Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy wyraża ubolewanie z powodu podjęcia przez polskich kolegów decyzji o czasowym ograniczeniu eksportu do/z terytorium Polski (w tym tranzytu) towarów rolnych z Ukrainy. Ministerstwo Polityki Rolnej zawsze opowiadało się i opowiada się za otwartą, konstruktywną i obopólnie korzystną współpracą zgodnie z układami o stowarzyszeniu i wolnym handlu między Ukrainą a UE - czytamy w oświadczeniu.

"Decyzje strony polskiej sprzeczne z ustaleniami"

Najwyraźniej to, co politycy PiS: Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Robert Telus i Waldemar Buda ogłosili dziś opinii publicznej różniło się od tego, o czym w ostatnich dniach strony ukraińska i polska rozmawiały. 

- Decyzje strony polskiej są sprzeczne z naszymi ustaleniami. Z kolei Ministerstwo Polityki Rolnej zawsze było przychylnie nastawione do sytuacji w polskim rolnictwie i szybko reagowało na różne wyzwania. Tydzień temu ustaliliśmy, że 4 zboża: pszenica, kukurydza, słonecznik i rzepak będą przechodzić przez Polskę tylko tranzytem do 1 lipca 2023 roku. W tym tygodniu osiągnęliśmy szereg porozumień dotyczących rozwoju wzajemnie korzystnej współpracy w dziedzinie rolnictwa i rozwiązywania problemów logistycznych oraz uzgodniliśmy treść Memorandum of Understanding - napisali Ukraińcy w swoim oświadczeniu.

Rozporządzenie o zakazie importu z Ukrainy weszło w życie

W sobotę wieczorem minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował na Twitterze, że rozporządzenie dotyczące zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że weszło w życie.


Jakie produkty rolne nie wjadą do Polski na skutek zakazu?

Przypomnijmy, że podpisane wczoraj Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2023 roku o zakazie przywozu z Ukrainy produktów rolnych zwiera informację, że ten zakaz obowiązuje od dziś do 30 czerwca br. W załączniku do rozporządzenia jest lista produktów, które w tym okresie nie mogą trafiać do Polski. Są na niej:

 • zboża,
 • cukier,
 • susz paszowy,
 • nasiona,
 • chmiel,
 • len i konopie,
 • owoce i warzywa,
 • produkty z przetworzonych owoców i warzyw,
 • wina,
 • wołowina i cielęcina,
 • mleko i przetwory mleczne,
 • wieprzowina,
 • baranina i kozina,
 • jaja,
 • mięso drobiowe,
 • alkohol etylowy pochodzenia rolniczego,
 • produkty pszczele,
 • pozostałe produkty,

Po względem prawnym rozporządzenie weszło w życie. Zobaczymy jak będzie egzekwowane w praktyce. Zobacz listę pozostałych zobowiązań PiS z dzisiejszej konwencji dotyczącej pomocy dla polskich rolników.Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)