StoryEditor

Koniec importu z Ukrainy? Jest na to szansa już w 2020 roku!

Czy w tym roku polscy rolnicy chociaż odetchną od nadmiernego importu towarów i artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy? Z informacji przedstawionej właśnie przez ministerstwo rolnictwa wynika, że jest taka szansa.
12.02.2020., 17:02h
O stosunek rządu do importu artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy zapytał poseł Michał Urbaniak z Konfederacji. W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa zwróciło uwagę, że Ukraina pozostaje ważnym odbiorcą polskich towarów rolno-spożywczych. W okresie styczeń-październik 2019 r. (w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r.), miał miejsce wzrost o 25% polskiego eksportu rolnego na Ukrainę (z 387,5 mln euro do 483,2 mln euro). Tendencję wzrostową eksportu na rynek ukraiński odnotowujemy od czterech lat. Nie zmienia to to jednak faktu, że saldo obrotów pozostaje dla Polski ujemne.

I tak na przykład od stycznia do października 2019 r. przywieziono do kraju 1,2 mln ton zbóż, w tym 229 tys. ton z Ukrainy, co stanowiło prawie 20% ogólnego przywozu. Import kukurydzy wyniósł w ww. okresie 346 tys. ton, w tym 130 tys. ton pochodziło z Ukrainy (37,5%).

Potrzebna ochrona rynku – Bruksela nieugięta


MRiRW wielokrotnie podkreślało na forum UE potrzebę dokonania aktualizacji metody kalkulacji należności celnych na rynku zbóż i zabiegało w Brukseli o podjęcie działań mających na celu zwiększenie ochrony celnej unijnego rynku. Z inicjatywy Polski powyższa kw...
Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 16:04