Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Kontrole IJHARS w zakresie kraju pochodzenia mięsa

10.01.2019

Drukuj

Kontrole IJHARS w zakresie kraju pochodzenia mięsa

Artykuł dostępny

W związku z deklaracjami złożonymi rolnikom przez ministra rolnictwa i podejmowanymi przez niego działaniami mającymi wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mięsa w Polsce, Główny Inspektor JHARS zlecił przeprowadzenie kontroli doraźnych w 34 zakładach uboju i rozbioru mięsa. 
 
– We wszystkich skontrolowanych podmiotach sposób podawania informacji o kraju pochodzenia mięsa (niezależnie od formy w jakiej było przygotowane do sprzedaży – luzem lub bez opakowania) był prawidłowy – czytamy w komunikacie. 

r e k l a m a

Żaden zakład według IJHARS nie ubijał trzody chlewnej pochodzącej z zagranicy. Zakłady natomiast rozbierały tusze zakupione od dostawców z Polski, Belgii i Danii. Stwierdzono również zakup żywca drobiowego z Litwy i Słowacji, który ubijany był w zakładach na terenie Polski.
 
Dodatkowo podczas kontroli pobrano próbki mięsa do badań laboratoryjnych w celu wykrycia zafałszowania substancjami zwiększającymi wodochłonność mięsa. Trwa oczekiwanie na wyniki analiz. Jak informuje IJHARS kontrole w tym zakresie będą prowadzone systematycznie w 2019 roku.
 
Główny Inspektor JHARS podkreśla, że zgodnie z ogólną zasadą swobodnego przepływu towarów pomiędzy Państwami Członkowskimi, środki żywnościowe będące przedmiotem umów kupna - sprzedaży na terenie UE nie podlegają urzędowej kontroli w zakresie jakości handlowej przed wjazdem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 

Na terenie Polski, jeśli towar spełnia wymagania określone w przepisach i/ lub zadeklarowane przez producenta, IJHARS nie ma prawnych podstaw do wydania decyzji administracyjnej zakazującej wprowadzenia do obrotu takiego środka spożywczego.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii