StoryEditor

Korzystne zmiany dla strażaków z OSP: prezydent podpisał ustawę

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych, to dokument regulujący kompleksowo organizację i funkcjonowanie OSP. Jakie świadczenia i przywileje otrzymają strażacy?
29.12.2021., 14:12h

Strażacy należący do Ochotniczych Jednostek Straży Pożarnej bardzo często na miejscu wypadku czy pożaru po zgłoszeniu są najszybciej – niezależnie od pory dnia są zawsze gotowi do pomocy, często narażając własne życie aby ratować innych. Ustawa powstała ze względu na oczekiwania strażaków - pełnią bardzo ważną służbę i dbają o bezpieczeństwo.

  • Dzięki niej strażacy będą mogli liczyć na świadczenia, zniżki i specjalne przywileje m.in.:

  • Świadczenie w wysokości 200 zł miesięcznie będzie wypłacane z budżetu państwa, po osiągnięciu przez mężczyznę 65. a przez kobietę 60. roku życia. Aby je otrzymać, należy przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet brać czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa, nie będzie wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.

  • Wzmocnienie ochrony prawnej druhów-ochotników

  • Wprowadzenie legitymacji strażaka ochotnika, która pozwoli na korzystanie ze zniżek.

  • Zasłużeni strażacy mogą zostać odznaczeni Krzyżem św. Floriana. Będzie je nadawał Prezydent RP. Specjalne wyróżnienie nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w postaci Odznaki Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej” otrzymają strażacy OSP, w tym członkowie młodzieżowej drużyny pożarniczej, którzy wzorowo wykonują swoje obowiązki.

  • Strażacy i ich rodziny otrzymają odszkodowania w sytuacji uszczerbku na zdrowiu/śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych. Stosowne świadczenia będzie mógł również otrzymać strażak ratownik OSP, gdy dozna uszczerbku na zdrowiu lub poniesie szkodę w mieniu w drodze do siedziby OSP, po zaalarmowaniu przez stanowisko kierowania PSP.

  • Strażacy zadysponowani przez PSP do działań ratowniczych lub akcji ratowniczych, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku, za czas niezdolności do pracy, za który nie zachował prawa do wynagrodzenia, nie otrzymał zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie odrębnych przepisów, będzie mógł wnioskować o rekompensatę pieniężną.

  • Kierowcy będą mogli pełnić funkcję po przekroczeniu 65. roku życia, ale warunkiem będą aktualne badania lekarskie dopuszczających do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

  • Ustawa ułatwia dopuszczenie do kierowania jednostkami pływającymi na wodach śródlądowych o długości kadłuba do 7,5 m oraz mocy silnika do 20 kW.

  • Jednostki OSP będą mogły rozliczać koszty energii wg najkorzystniejszej taryfy.

oprac. dkol na podst. gov.pl

fot. poglądowe

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 11:05