StoryEditor

Krowa plus i świnia plus – już niebawem nabór wniosków na "Dobrostan Zwierząt"!

Już w połowie marca rolnicy będą mogli składać wnioski na program „Dobrostan Zwierząt” w ramach PROW 2014-2020. Na dofinansowanie lepszego traktowania zwierząt przeznaczono 50 mln euro. Szacuje się, że z pomocy skorzysta nawet 65 tys. rolników.   
22.01.2020., 09:01h
– Wychodząc naprzeciw potrzebom rolników i szerszej potrzeby polepszenia utrzymywania zwierząt proponujemy wprowadzenie do PROW 2014-2020 dodatkowego działania „Dobrostan zwierząt”. Działalność ta ma premiować rolników utrzymujących krowy i świnie o podwyższonych warunkach względem obowiązujących wszystkich norm. Otrzymywane wsparcie ma zrekompensować dodatkowe koszty oraz utracone dochody z tytułu wprowadzenia dodatkowych wymogów hodowli zwierząt – rozpoczął posiedzenie sejmowej komisji wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński.

Projekt powyższych zmian w PROW został zatwierdzony decyzją Komisji Europejskiej. Teraz zmianą w przepisach musi zająć się Sejm, gdyż wymaga to zmian w kilku ustawach. Szczegółowe warunki uzyskania pomocy będą zawarte w rozporządzeniu, które teraz znajduje się w konsultacjach społecznych. 

Działanie "Dobrostan zwierząt"zyskało już w obiegu potoczną nazwę programów: świnia plus i krowa plus.

Zwierzęta będą musiały mieć zapewnioną powierzchnię większą o 20% niż te określone w obecnych przepisach krajowych. W przypadku krów mlecznych przewiduje się także premiowanie za ich wypas. W przypadku św...
Pozostało 53% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 19:16