StoryEditor

KRUS będzie mógł tworzyć TUW

Rząd szykuje się do powołania do życia Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych dla rolników. Prawo inicjowania tego przedsięwzięcia oraz obejmowania w nim udziałów  ma otrzymać Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.  
20.10.2021., 10:10h

Zgodnie z przepisami, KRUS może inicjować i wspierać rozwój ubezpieczeń dla rolników i członków ich rodzin, prowadzonych przez towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych stosownie do przepisów o działalności ubezpieczeniowej. W szczególności, Kasa może udzielać pomocy w powstawaniu i działalności takich towarzystw.

Dlatego do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia MRIRW w sprawie gospodarki finansowej KRUS, który zakłada uszczegółowienie katalogu wydatków, które są finansowane ze środków funduszu składkowego, o takie właśnie inicjatywy związane z obejmowaniem udziałów towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.  

Skąd pieniądze na TUW?

Jako źródło finansowania inicjatyw związanych z powstaniem TUW, rozporządzenie wskazuje ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022, która obecnie jest procedowana w Sejmie. W niej z kolei możemy przeczytać, że finansowanie objęcia przez fundusz składkowy udziałów w towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych może pochodzić ze środków pochodzących z gospodarowania mieniem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Ile pieniędzy rząd przeznaczy na stworzenie TUW, jeszcze nie wiadomo. Po wejściu w życie przepisów ustawy budżetowej, zostaną bowiem dokonane odpowiednie zmiany w planie finansowym Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. 

wk
fot. archiwum

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 16:01