StoryEditor

Kwietniowe gradobicia, śnieżyce i tornada niszczą uprawy w USA

Kwietniowa pogoda okazuje się katastrofalna dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Amerykanie walczą z gigantycznymi kulami gradowymi, niszczącymi uprawy, 3-metrowymi zaspami śniegu, które więżą stada na pastwiskach i silnymi tornadami.
15.04.2022., 11:04h

Ogromne kule gradowe i tornada

Kwietniowe zmiany pogody dały się we znaki nie tylko europejskim rolnikom. Amerykańscy farmerzy mają pełne ręce roboty po tym, jak kontynent nawiedziła seria tornad, burz gradowych i śnieżnych.

Mieszkańcy Teksasu relacjonowali w mediach społecznościowych to, co działo się w ciągu kilku ostatnich dni w ich ogrodach i na polach. Ogromne wrażenie zrobiły zdjęcia kul gradowych, które z wielką siłą spadły na centralny Teksas razem z tornadem, pozostawiając po sobie jedynie zniszczenie. Od rozmiaru piłek golfowych w górę, niektóre z uwiecznionych kul lodu były większe od dłoni i mierzyły około 14 cm. Co ciekawe, nie jest to rekordowa wielkość – w ubiegłym roku w Teksasie spadł grad wielkości ponad 16 cm.

 

Gradobicie wielkimi kulami lodu zniszczyło także pola w Dakocie Południowej i Arkansas. Ich rozmiar wahał się między 5-13 cm.


Tornado z prędkością ponad 260 km/h podniosło budynki z fundamentów, powyrywało drzewa z korzeniami i porozrzucało słupy energetyczne po okolicy. Według specjalistów, burza gradowa powstała z tej samej superkomórki, co niszczycielskie tornado.


To już czwarty tydzień z rzędu katastrofalnej pogody w Stanach Zjednoczonych, które w ostatnim czasie padają ofiarą silnych wiatrów, gradobicia, śnieżyc i tornad, których mieszkańcy zgłosili ok. 1400 od 21 marca.

Śnieżyca uwięziła stada na pastwiskach

Tymczasem mieszkańcy Montany i innych północnych stanów walczą z niebezpiecznie dużymi opadami śniegu. Jeden z farmerów, którego owce cały rok przebywają na świeżym powietrzu, musiał ratować je przed zasypaniem. W ciągu jednej doby w regionie miasta Molt spadło średnio niemal pół metra śniegu, a silne porywy wiatru zawiewały pastwiska. Jak mówią właściciele, ich owce są przystosowane do zimy, ale jeśli przysypie je śnieg, pozostanie tylko ręczne odkopywanie ich z zasp.

 

Co ciekawe, w hrabstwie Richland, również w Montanie, są gospodarstwa, które od maja 2020 r. są oznaczone w Monitorze Suszy, a od wiosny 2021 r. trafiły do kategorii ekstremalnych i wyjątkowych warunków suszowych. Właściciele jednej z farm bydła są załamani – nie tylko brak opadów przyczynia się do niszczenia pastwisk, ale realnie zagraża ich stadu bydła mięsnego, które jest w środku sezonu wycieleń.

Gigantyczne zaspy

W Dakocie Północnej kwietniowe opady śniegu wprawiły w osłupienie mieszkańców, którzy musieli poradzić sobie z zaspami mierzącymi od 1,5-1,8 metra.


Zdziwił się jeden z farmerów, mieszkających w Hannaford, kiedy rano wyszedł z domu do pracy w obejściu. Jego budynki gospodarskie były zasypane na ponad 3,3 m. Kiedy rolnik kładł się spać poprzedniego wieczoru, nie było nawet śladu śniegu i nadchodzącej zamieci.

Eksperci meteorologii ostrzegali, że kwiecień będzie bardzo aktywnym miesiącem ze względu na duże różnice temperatur między północą i południem kontynentu. Tak jak przewidywano, w połowie kwietnia odnotowano już 113 tornad, czyli niemal dwa razy więcej, niż w całym kwietniu 2021 r. Meteorolodzy przewidują, że aktywność tornad i burz gradowych zmniejszy się w maju, ale może też skierować się w nowe regiony Stanów Zjednoczonych.

oprac. al na podst. accuweather.com, weather.com
źródło: Twitter
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 18:51