Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Lekarze weterynarii będą protestować? We wtorek odbyło się spotkanie „ostatniej szansy”

Obrazek

Trwają rozmowy pomiędzy szykującymi się do protestu lekarzami weterynarii a ministerstwem rolnictwa. Przedmiotem sporu są zaproponowane przez rząd stawki wynagrodzeń dla wyznaczonych lekarzy weterynarii. Czy dojdzie do porozumienia?

wk27 lipca 2022, 12:03

Spotkanie "ostatniej szansy" za nami - czego dotyczyło?

We wtorek odbyło się spotkanie „ostatniej szansy” Porozumienia Warszawskiego, reprezentującego środowisko lekarzy weterynarii z Wicepremierem i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem. Tematem rozmów był projekt rozporządzenia MRiRW „w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii”.

Czego żądają lekarze weterynarii? 

– Rządowy projekt rozporządzenia nie uwzględnia aktualnej sytuacji gospodarczej oraz waloryzacji stawek wynagrodzenia za czynności wykonywane z wyznaczenia powiatowego lekarza weterynarii w okresie od 2011 roku (w niektórych przypadkach 2004 roku), to jest od daty ich ostatniej nowelizacji. Mało tego, proponowane w nim stawki wynagrodzenia w wielu przypadkach są niższe od stawek aktualnie obowiązujących, co czyni go niemożliwym do przyjęcia – czytamy w komunikacie Porozumienia Warszawskiego, w którym wskazano także na konieczność podwyższenia płac pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, którzy do tej pory nie zostali objęci ostatnią ich regulacją.

Lekarze weterynarii zaczęli także zbierać podpisy pod listem otwartym do ministra Henryka Kowalczyka i tym samym wyrażenia gotowości do czynnego udziału w ewentualnym proteście. Ich zdaniem przesłany do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń jest kuriozalny.

Czy dojdzie do porozumienia? 

Po wtorkowych negocjacjach obie strony wydały komunikaty, w których podkreślono, że nadal będą trwały rozmowy na temat stawek wynagrodzeń.

– Uzgodniono, że Główny Lekarz Weterynarii dokona ponownej analizy projektu i we współpracy z organizacjami podejmie działania w celu ustalenia ostatecznych stawek wynagrodzeń – napisał resort rolnictwa. 

–  Porozumienie Warszawskie z nadzieją przyjęło deklarację poparcia Wicepremiera Henryka Kowalczyka podwyższenia stawek wynagrodzeń, zawartych w projekcie  rozporządzenia przesłanego nam do konsultacji przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego zdaniem projekt wymaga znaczących korekt – czytamy w komunikacie Porozumienia Warszawskiego. 

Kolejne rozmowy z Głównym Lekarzem Weterynarii Pawłem Niemczukiem odbędą się w najbliższy piątek 29 lipca, a następnie wspólnie zostaną zaprezentowane na spotkaniu uzgodnieniowym we wtorek 2 sierpnia 2022 r.


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)